Pehr Henrik Ling

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pehr Henrik Ling
Pehr Henrik Ling.jpg
Narození 15. listopadu 1776
Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ10688935
Úmrtí 3. května 1839 (ve věku 62 let)
Solna
Příčina úmrtí tuberkulóza
Místo pohřbení Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ47143788 (od 1839; 59°22′30″ s. š., 18°1′9″ v. d.)
Alma mater Lundská univerzita
Uppsalská univerzita
Ocenění Lundbladska priset (1815)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pehr Henrik Ling (15. listopadu 1776 Södra Ljunga3. května 1839 Stockholm) byl švédský pedagog a spisovatel, známý především jako propagátor zdravotního tělocviku.

Jeho otec byl pastor, matka pocházela z rodiny vědce Olause Rudbecka. Vystudoval teologii na Uppsalské univerzitě, poté cestoval po Evropě. V roce 1801 se na straně dánského námořnictva zúčastnil bitvy u Kodaně. Po návratu do Švédska vyučoval lingvistiku na Lundské univerzitě, kde také působil jako mistr šermu. V důsledku dobrodružného života, který v mládí vedl, trpěl silným revmatismem a proto zkoumal účinky pravidelného tělesného cvičení na zlepšení zdravotního stavu.[1] Inspiroval se knihou Gymnastik für die Jugend, kterou napsal německý učitel Johann Christoph Friedrich GutsMuths, čínskou medicínou i poznatky moderní anatomie, byl průkopníkem klasické švédské masáže a vyvinul tělocvičné nářadí i kalistheniku. V jeho koncepci se gymnastika dělila na čtyři druhy podle účelu: pedagogická, léčebná, vojenská a estetická. V roce 1813 založil ve Stockholmu Gymnastik- och idrottshögskolan jako první sportovní vysokou školu na světě.[2]

Napsal také množství básní, dramat a odborných pojednání o švédské historii a mytologii, byl členem literárního sdružení Gótská společnost. V roce 1835 byl jmenován členem Švédské akademie, byl mu také udělen Řád polární hvězdy.

Na jeho počest se ve Švédsku pořádaly tělovýchovné slavnosti nazvané lingiáda. V Göteborgu mu byl odhalen pomník, jehož autorem byl Hans Michelsen. Medaile udělované na Letních olympijských hrách 1912 měly na rubu Lingův portrét.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Massage Today Dostupné online
  2. GIH History Dostupné online
  3. Olympic Artifacts Dostupné online

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • DOSTÁLOVÁ, Milena. Zlatá kniha rekordů. Praha: Olympia, 1987. 288 s.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]