Peder Severin Krøyer

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Peder Severin Krøyer
Rodné jménoPeder Severin Krøyer
Narození23. července 1851
Stavanger
Úmrtí21. listopadu 1909 (ve věku 58 let)
Skagen
Alma materKrálovská dánská akademie umění
Povolánímalíř a sochař
RodičeHenrik Nikolai Krøyer
Manžel(ka)Marie Krøyerová
DětiVibeke Krøyer
Významná dílaFishing boat
Hip, Hip, Hurrah!
Summer Evening on Skagen's Southern Beach
Summer Day at Skagen South Beach
Roses
… více na Wikidatech
OceněníŘád čestné legie
Thorvaldsen Medal
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Peder Severin Krøyer, často vystupující jako P. S. Krøyer, (23. července 1851 Stavanger – 21. listopadu 1909 Skagen) byl dánský malíř narozený v Norsku.

Život[editovat | editovat zdroj]

Vyrůstal v Kodani, u rodiny sestry své matky, která se necítila na to vychovávat dítě. Sestřiným manželem byl známý dánský zoolog Henrik Nikolai Krøyer, jehož jméno chlapec také získal. Vystudoval v Kodani malířství na Národní akademii umění (Det Kongelige Danske Kunstakademi), zejména pod vedením Frederika Vermehrena.

Jeho první obraz si koupil podnikatel v tabáku Heinrich Hirschsprung, který ho pak celý život podporoval. Umožnil mu zejména hojně cestovat, takže Krøyer strávil nějaký čas v Berlíně, ve Švýcarsku, v Tyrolsku i v Paříži, kde bral lekce malování u Léona Bonnata a dostal se do vlivu impresionismu. Usadil se až roku 1882, a to v maličké rybářské vesnici na severu Dánka zvané Skagen, kde trávil zejména letní měsíce a maloval zdejší přímořskou krajinu (během zimních měsíců většinou maloval portréty v Kodani). Kolem něj tam vznikla časem jakási umělecká kolonie, kterou navštívila řada významných dánských umělců té doby - pobývali zde nějaký čas básník Holger Drachmann, literární teoretik Georg Brandes, spisovatel Henrik Pontoppidan, malíř Michael Ancher a jeho žena Anna Ancherová.

Krøyerovou ženou se stala také dánská malířka Marie Martha Mathilde Triepckeová, často zobrazovaná i na jeho obrazech – například na jednom z jeho nejslavnějších Sommeraften ved Skagen Sønderstrand med Anna Ancher og Marie Krøyer z roku 1893. Ovšem rozvedli se roku 1905. Jedním z důvodů bylo i to, že Krøyer onemocněl syfilidou. Nakonec ztratil i zrak a do značné míry i duševní zdraví.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]