Peder Severin Krøyer

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Peder Severin Krøyer
P S Krøyer 1897 - Selvportræt.jpg
Rodné jméno Peder Severin Krøyer
Narození 23. července 1851
Stavanger
Úmrtí 21. listopadu 1909 (ve věku 58 let)
Skagen
Alma mater Královská dánská akademie umění
Povolání malíř a sochař
Rodiče Henrik Nikolai Krøyer
Manžel(ka) Marie Krøyerová
Děti Vibeke Krøyer
Významná díla Fishing boat
Hip, Hip, Hurrah!
Summer Evening on Skagen's Southern Beach
Summer Day at Skagen South Beach
Roses
… více na Wikidatech
Ocenění Řád čestné legie
Thorvaldsen Medal
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Peder Severin Krøyer, často vystupující jako P. S. Krøyer, (23. července 1851 Stavanger – 21. listopadu 1909 Skagen) byl dánský malíř narozený v Norsku.

Život[editovat | editovat zdroj]

Vyrůstal v Kodani, u rodiny sestry své matky, která se necítila na to vychovávat dítě. Sestřiným manželem byl známý dánský zoolog Henrik Nikolai Krøyer, jehož jméno chlapec také získal. Vystudoval v Kodani malířství na Národní akademii umění (Det Kongelige Danske Kunstakademi), zejména pod vedením Frederika Vermehrena.

Jeho první obraz si koupil podnikatel v tabáku Heinrich Hirschsprung, který ho pak celý život podporoval. Umožnil mu zejména hojně cestovat, takže Krøyer strávil nějaký čas v Berlíně, ve Švýcarsku, v Tyrolsku i v Paříži, kde bral lekce malování u Léona Bonnata a dostal se do vlivu impresionismu. Usadil se až roku 1882, a to v maličké rybářské vesnici na severu Dánka zvané Skagen, kde trávil zejména letní měsíce a maloval zdejší přímořskou krajinu (během zimních měsíců většinou maloval portréty v Kodani). Kolem něj tam vznikla časem jakási umělecká kolonie, kterou navštívila řada významných dánských umělců té doby - pobývali zde nějaký čas básník Holger Drachmann, literární teoretik Georg Brandes, spisovatel Henrik Pontoppidan, malíř Michael Ancher a jeho žena Anna Ancherová.

Krøyerovou ženou se stala také dánská malířka Marie Martha Mathilde Triepckeová, často zobrazovaná i na jeho obrazech - například na jednom z jeho nejslavnějších Sommeraften ved Skagen Sønderstrand med Anna Ancher og Marie Krøyer z roku 1893. Ovšem rozvedli se roku 1905. Jedním z důvodů bylo i to, že Krøyer onemocněl syfilidou. Nakonec ztratil i zrak a do značné míry i duševní zdraví.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]