Pcheng Žuej-lin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pcheng Žuej-lin
Peng Ruilin 1926 portrait.jpg
Narození 4. listopadu 1904
Shinchiku Prefecture
Úmrtí 3. února 1984 (ve věku 79 let)
Tongxiao
Alma mater Tokyo Polytechnic University (1928–1931)
National Taipei University of Education
Povolání fotograf, Doctor of Chinese medicine a učitel
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pcheng Žuej-lin (čínsky pchin-jinem Péng Ruìlín, znaky 彭瑞麟, 3. listopadu 1904 prefektura Šinčiku (新竹県) – 3. února 1984, Tchung-siao) byl tchajwanský fotograf a doktor čínské medicíny. Fotografii vystudoval v Japonsku a byl členem Japonské krajinářské asociace.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

V roce 1923 absolvoval školu v Tchaj-peji, pak studoval akvarel u japonského malíře Išikawy Júičiró. V roce 1928 se zapsal na Tokijskou fotografickou školu, na které promoval v roce 1931 a stal se členem Japonské bakalářské fotografické společnosti.

V roce 1931 provozoval fotografické studio Apollo v Tchaj-peji.[1] Kromě fotografování byl Pcheng také aktivní ve fotografické výchově a studiu, založil Institut fotografického výzkumu, často pořádající výstavy ve svém obchodě a se studenty po celé provincii. Mezi jeho studenty patřili například Sü Jüan-čchi nebo mistr Lin Šou-i, provozovatel slavné „Linovy fotografické galerie“ v Tchao-jüan. Jeho studentkou byla také první tchajwanská fotografka Š’ Čchiao.

V roce 1936 se stal řádným členem Japonské krajinářské asociace. O dva roky později byly vybrány jeho snímky na „Japonskou výstavu fotografického umění“, kterou pořádala Osaka Daily News. Kromě toho se také pokusil experimentovat s technikami ušlechtilého fotografického tisku obvyklých na konci 19. století, jako byl uhlotisk, gumotisk nebo kyanotypie, desítky originálních děl vynikajících klasických dovedností.

Kromě fotografie byl Pcheng Žuej-lin dobře zběhlý v lékařských dovednostech, je držitelem lékařského průkazu a otevřel kliniku čínské medicíny Pcheng Žuej-lina, připojil se k Japonské lékařské asociaci v Tokiu a vydal několik příspěvků.

Jeho žena Peng Ye Lv Yu vystudovala státní vysokou dívčí školu. Jejich nejstarší syn Pcheng Liang-kchun je bývalý úspěšný univerzitní profesor, druhý syn Pcheng Liang-süan je lékař a čtvrtý syn Pcheng Liang-ťün je také praktickým lékařem. Chang Sun Peng Yuhong je pediatr a jejich otec Pcheng Žuej-lin byl také lékařem. Čtyři generace jsou lékaři.

Pcheng Žuej-lin zemřel 3. února 1984 ve věku 79 let v Tchung-siao.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku 彭瑞麟 na čínské Wikipedii.

  1. Čínsky アポロ

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]


Ukázka čínského písma Tento článek obsahuje čínský text.
Bez správné podpory asijských znaků se Vám mohou namísto čínských znaků zobrazovat otazníky, obdélníčky nebo jiné zástupné symboly.