Přeskočit na obsah

Pavel Orosius

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Orosius
Orosius v Kodexu ze Saint-Epvre
Orosius v Kodexu ze Saint-Epvre
Narození385
Braga
Úmrtí418 (ve věku 32–33 let)
Povoláníhistorik, spisovatel, teolog a katolický kněz
Nábož. vyznáníkatolická církev
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Paulus Orosius byl galský křesťanský kněz, historik a teolog. Narodil se asi v roce 375, zemřel někdy po roce 418. Narodil se zřejmě ve městě Bracara Augusta (dnešní Braga). Byl žákem svatého Augustina, úzce spolupracoval též se svatým Jeronýmem. Napsal tři knihy, neoceňovanější je Historiarum Adversum Paganos Libri VII, kde se pokusil vyprávět dějiny světa od biblického Adama. Jde o první dějiny světa napsané křesťanem. Orosius se v knize snažil vyvrátit pohanské argumenty, že pád Římské říše způsobilo přijetí křesťanství. Historickou hodnotu mají ovšem jen pasáže popisující období po roce 378. Dílo kolovalo i pod názvy jako Hormesta, Ormesta nebo Ormista a stalo se v křesťanském světě velmi populární. Do staroangličtiny ho přeložil anglický král Alfréd Veliký. Další dvě Orosiova díla nesla tituly Commonitorium de errore Priscillianistarum et Origenistarum a Liber apologeticus de arbitrii libertate, reagoval v nich kriticky na křesťanská učení priscillianismus, origenismus a pelagianismus. Na koncilu v Jeruzalémě se Orosius neúspěšně pokusil Pelagia obvinit z kacířství. Podle historika Gennadia z Massilie přivezl z Jeruzaléma do Evropy relikvie svatého Štěpána.

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
  • FUENTES DE LA ROSA, María Luisa, Orosio y su tiempo, Madrid: Editorial de la Universidad Complutense de Madrid, 1990.
  • MARTÍNEZ CAVERO, Pedro, El pensamiento histórico y antropológico de Orosio, Murcia: Universidad. Área de Historia Antigua, 2002.
  • TORRES RODRÍGUEZ, Casimiro, Paulo Orosio. Su vida y sus obras, La Coruña: Fundación Pedro Barrie de la Maza Conde de Fenosa, 1985.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]