Pavel Jansa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Prof. MUDr. Pavel Jansa, DrSc.
Jansa2011.jpg
Narození 27. května 1942 (77 let)
Prostějov
Protektorát Čechy a MoravaProtektorát Čechy a Morava Protektorát Čechy a Morava
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pavel Jansa (* 27. května 1942 Prostějov) je český lékař a spisovatel.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Jeho dětství a mládí je spjato s městy Prostějovem, Brnem a s obcí Radějov u Strážnice, v nichž střídavě žil. Roku 1959 složil v Prostějově maturitní zkoušku, v roce 1964 úspěšně ukončil studia medicíny v Brně. Po studiích se uplatnil v medicínském oboru, mezi lety 1964–1971 působil v Brně ve Výzkumném ústavu pediatrickém a ve Fakultní nemocnici. V letech 1971–1994 působil v Olomouci na Lékařské fakultě Univerzity Palackého, od roku 1994 pak jako manažer výzkumných, marketingových a edičních projektů jak ve vlastní agentuře, tak v domácích i zahraničních korporacích. Neomezil se pouze na české prostředí, jeho jméno je známé i v zahraničí díky vědecké práci a přednáškám v USA, Velké Británii, Německu a Rakousku. Od roku 1990 se soustavně věnuje beletrii, ovšem psal, překládal a redigoval i popularizační příručky, učebnice, odborné texty a časopisecké články s medicínskou tematikou.

V současné době žije v Olomouci. Jeho manželka MUDr. Katarína Jansová, CSc., je docentka stomatologie, starší syn Pavel je lékařem, mladší syn Petr právníkem. Má dva vnuky Patrika a Davida a jednu vnučku Sophii Patricii.

Odborné zaměření a kvalifikace[editovat | editovat zdroj]

Ve svém odborném výzkumu studoval problematiku buněčných obranných reakcí. Výsledky této práce se staly základem jeho disertací – CSc. v Bratislavě roku 1967 a DrSc. v Praze roku 1979. Habilitační práci obhájil na Masarykově univerzitě v Brně a v roce 1975 byl jmenován docentem. Profesorské řízení proběhlo na Univerzitě Karlově v Praze a profesorem byl jmenován v roce 1983.

Ocenění práce lékaře, vědce a učitele[editovat | editovat zdroj]

V roce 1982 získal medaili Pro merito Univerzity Palackého v Olomouci, v roce 1984 mu byla udělena cena České lékařské společnosti za vědeckou práci roku, roku 1987 obdržel medaili Za obětavou práci ve Fakultní nemocnici v Olomouci. Od roku 1994 je členem Newyorské akademie věd.

Odborné publikace[editovat | editovat zdroj]

Je autorem čtyř odborných monografií. Pod jeho jménem vyšly tituly To the Cytology of Inflammation (1970) a Celulizace modelového zánětu (1977). Je spoluautorem publikací Tumor-infiltrating Cells and their Possible Prognostic Significance (1989) a Healing of a Carbon Dioxide Laser Wound in the Experiment(1990). Studenti lékařských fakult čerpají vědomosti z jeho celkem 32 učebních textů, např. Patologie imunity (1980, 1981), Repetitorium orální patologie (1989), Repetitorium speciální patologie (1987, 1997). Do rozsáhlého souboru lékařsky orientovaných spisů se řadí i devět zdravovědných a populárních textů, např. Chceš přežít? (1992, 1995), Lázně Teplice nad Bečvou (1994, 1996), Testy zdraví a nemoci (vyšly v 5 vydáních v letech 1998, 2000, 2001, 2003, 2004). Přispívá i do domácích a zahraničních odborných časopisů a sborníků. Dosud publikoval přes 350 sdělení v odborných periodicích, a to jak v českém, tak i v německém a anglickém jazyce.

Překlady a redigování[editovat | editovat zdroj]

Z angličtiny přeložil dva tituly ze zdravovědné a popularizační oblasti, více než 30 překladů z německého a anglického jazyka redigoval a upravil k českému vydání. Redigoval i 22 vědeckých monografií a učebnic pro lékařské fakulty i pro zdravotnické školy. Jeho překladatelská činnost postihuje též oblast beletrie. Z angličtiny přeložil deset dobrodružných příběhů pro mládež.

Beletrie[editovat | editovat zdroj]

V letech 1990-2017 vydal 26 knižních titulů. Zpočátku publikoval povídky, později se jeho produkce rozšířila o románovou tvorbu, polovina titulů vyšla v přepracovaném druhém, tři pak i ve třetím vydání.

Charakteristika tvorby[editovat | editovat zdroj]

Počátky beletristické tvorby Pavla Jansy se nesou ve znamení detektivních povídek. Jejich děje se odehrávají v lékařském prostředí, které je autorovi blízké. Jansovy detektivky jsou čtenářsky atraktivní, sofistikované a propracované.

Kriminální zápletka není jediným z rozměrů, které Jansovy knihy nabízejí. Dalšími jsou propracované charaktery, vyvíjející se postavy a realisticky zobrazené mezilidské vztahy. Pro Jansův autorský styl je příznačný civilní a přitom mnohovrstevnatý jazyk. Ironicky, vtipně a humorně komentuje soudobé společenské poměry, ironie je však i cestou k vyjádření pocitu hořkosti a deziluze. Autor svým vhledem do mezilidských vztahů bezděčně dokazuje, že je dobrým znalcem lidí i prostředí, v němž žijeme.

Jansa sugestivně líčí vztahy hlavních postav, hledání životních hodnot, sleduje proměny jejich osobností a také ironicky komentuje soudobou společnost. Tato společenskokritická rovina sílí v jeho románech z pozdějších let. Ty se odehrávají v polistopadové době, ovšem osudy jejich postav jsou často ovlivněny totalitní minulostí. Mnohé Jansovy romány jsou situovány do univerzitního nebo intelektuálského prostředí, což umožňuje poznat a posoudit postoje a životní cíle vysoce postavených lidí, a též sledovat, jak jsou bezohlednost a cynismus ukrývány pod hlásání všeobecného prospěchu. Čtenář sleduje proměny charakterů hlavních postav, stejně jako to, že někteří lidé se nemění a zůstávají sami sebou – v dobrém i špatném smyslu slova – bez ohledu na proměny politického režimu. O temných stránkách české historie Jansa píše bez ideologické zaujatosti, čtenáři nepodsouvá vlastní hodnocení, spíše ho provokuje k tomu, aby si kladl otázky a hledal na ně odpovědi.

Bibliografie[editovat | editovat zdroj]

Začalo to Belmondem (Magnet Press Praha, 1991) – detektivní povídky, 2. přepracované vydání vyšlo pod názvem Hříšní lidé v bílém (Víkend Praha, 1996). Rozhlasová dramatizace povídky Případ nepodepsaných dopisů: Šárka Kosková, Deset dnů a půl roku (Praha 2, 2002)

Smrt je nejlepší kádrovák (Hanácké nakl. Vyškov, 1992) – detektivní povídky, 2. přepracované vydání vyšlo pod názvem Hříchy českých doktorů (Víkend Praha, 1997)

Všechno je na prodej (Hanácké nakl. Vyškov, 1993) – špionážní thriller. 2. přepracované vydání vyšlo jako Ráj není pro mrtvé (NAVA Plzeň, 1998)

Nás nedostanou (AM point Olomouc, 1994) – krimi thriller, druhé přepracované vydání pod názvem Zabiješ, pokradeš, zesmilníš vzniklo spojením textu Nás nedostanou a novely Setkání, (Epava Olomouc, 1998)

Pod svícnem tma (AM point Olomouc, 1994) – detektivní povídky, 2. přepracované vydání vyšlo jako Pokušení českých doktorů (Víkend Praha, 1998)

Nepoučitelní (Hanácké nakl. Vyškov, 1994) – novela Nejlepším se neodpouští (Šulc a spol. Praha, 2000) – přepracované a rozšířené vydání Rozhlasová dramatizace: Jan Sulovský, Nejlepším se neodpouští (Praha 2, 2008)

Setkání (Lázně Teplice nad Bečvou, 1995) – lázeňská novela s milostnou a kriminální zápletkou. Text se stal podkladem pro přepracované vydání románu Zabiješ, pokradeš, zesmilníš

Doktoři nejsou andělé (Epava Olomouc, 1998) a Doktoři přejí lásce (Epava Olomouc, 1999) – dvě novely, které daly po sloučení a přepracování vzniknout textu Mizerové Mizerové (Epava Olomouc, 2004) – "lázeňský" román

Podraz (Epava Olomouc, 1999) – kriminální novela z lékařského prostředí Tajnosti Renaty L. (Šulc a spol. Praha, 2002) – částečně využita zápletka novely Podraz. 2. vydání s drobnými úpravami vyšlo pod názvem Tajnosti hříšné světice (Akcent Třebíč, 2011)

Gaudeamus (Epava Olomouc, 1999) – novela Účtování (Šulc-Švarc Praha, 2006) – společenský román, vznikl po přepracování novely Gaudeamus

Muži žijí dvakrát (Šulc a spol. Praha, 2001) – románový thriller

Průšvih MUDr. Nemravy (Epava Olomouc, 2003) – detektivní novela Malér pana Mahlera (MOBA Brno, 2007) – detektivní román s využitím zápletky z novely Průšvih MUDr. Nemravy

Příliš krátké známosti (Šulc a spol. Praha, 2003) – román, 2. přepracované vydání vyšlo sice pod stejným názvem, Příliš krátké známosti (Akcent Třebíč, 2011), ovšem navzdory této shodě končí druhé vydání jinak než první!

Ďábelské puzzle (Šulc-Švarc Praha, 2007) – absurdní románová groteska

Mít své dny (MOBA Brno, 2008) – román

Poslední waltz (MOBA Brno, 2008) – román s detektivní zápletkou

Akce Muslim (JOTA Brno, 2009) – román, jeho název vznikl na žádost nakladatelství. V elektronické podobě už vyšel text pod původním názvem Odpočítávání (JOTA Brno, 2010).

Malér s modrou krví (MOBA Brno, 2009) – satirický detektivní román

Kámošky až za hrob (MOBA Brno, 2010) – psychologický román s detektivní zápletkou

Stařec a mord (MOBA Brno, 2011) – ironický román, krimi

Výchova hochů na Moravě (Akcent Třebíč, 2011) hravý mystifikační román

Záskok za pánaboha (MOBA Brno, 2012) ‒ detektivní román

Případ Samorost (MOBA Brno, 2013) – román s detektivní zápletkou

Krysy (MOBA Brno, 2015) – netradiční detektivka

Přízraky milovníka anekdot (Monument Slušovice, 2016) – román o malém člověku ve velkém světě

Dívka, která lhala (MOBA Brno, 2017) – špionážní román

Tenkrát v Olomouci (Monument Slušovice, 2017) – prý autorova románová derniéra

Literární ocenění[editovat | editovat zdroj]

  • Výroční ceny nakladatelství MOBA za Malér pana Mahlera (2007) a Kámošky až za hrob (2010).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]