Pastel de nata

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pastel de nata servírované v Macau

Pastel de nata (pastel de Belém), v plurálu pastéis de nata jsou portugalské koláčky ( dortíčky ) plněné žloutkovým krémem. Připravují se z košíčků z listového těsta které se naplní směsí připravené z mléka či smetany, vaječných žloutků, mouky, cukru, vanilkového extraktu a skořice. Tato směs se krátce povaří dokud nezhoustne a nalije se do připravených košíčků z listové těsta, které se upečou. [1]

Pastéis de nata pocházejí z Portugalska , kde byly poprvé připravovány v 19. století v Lisabonské čtvrti Santa Maria de Belém.[2] Oblíbené jsou také v bývalých portugalských koloniích, jako je Macao nebo Brazílie, či v portugalských komunitách, které ve větší míře existují například v Kanadě, USA nebo Austrálii.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KREJCAROVÁ, Lenka. Co mají rádi v Portugalsku: pastel de nata [online]. týden.cz, 2009-02-12 [cit. 2011-11-20]. Dostupné online. (česky) 
  2. MERLE, Dominick. There's history - and a secret - in every bite [online]. The Christian Science Monitor, 2004-08-11 [cit. 2011-11-20]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]