Pasiphae (měsíc)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pasiphae (měsíc)
Pasiphaé.jpg
Pozorovací údaje
(Ekvinokcium J2000,0)
Typ měsíc Jupiteru
Objevitel Philibert Jacques Melotte
Datum objevu 27. ledna 1908
Zdánlivá magnituda (V) 17
Označení v katalozích
(V) – měření provedena ve viditelném světle
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Tento diagram znázorňuje oběžné dráhy v závislosti k ostatním nepravidelným satelitům Jupiteru. Excentricita jednotlivých měsíců je znázorněna žlutými čarami (směrem od pericentrem k apocentru). Nejvzdálenější pravidelný měsíc Callisto je umístěn na začátku

Pasiphae (IPA: /pəsɪfə.iː / pə-SIF-ə-ee, řecky Πασιφάη) je retrográdní nepravidelný přirozený satelit Jupiteru. Byl objeven v roce 1908 Philibertem Jacquesem Melottem, a později byl pojmenován po Pásifaé, manželce krétského krále Mínóa a matce Mínotaura z řecké mytologie.

Poprvé byl pozorován v Královské greenwichské observatoři v noci 28. února 1908. Inspekce předchozích pozorování však určila jeho objev již na 27. ledna téhož roku. Dostal označení 1908 CJ, protože nebylo jasné zda jde o asteroid nebo měsíc Jupiteru. K přesnému určení došlo až 10. dubna 1908. Pasiphae získal své současné jméno až v roce 1975, do té doby byl označován jako Jupiter VIII. Mezi lety 1955 a 1975 byl též nazýván jako „Poseidon”.

Oběžná dráha[editovat | editovat zdroj]

Pasiphae obíhá kolem Jupiteru s vysokou excentricitou a vysokou inklinací retrográdního oběhu. Je po něm pojmenována rodina Pasiphae, skupina retrográdních měsíců obíhajících ve vzdálenosti 22,8 až 24,1 Mm, s inklinací pohybující se mezi 144.5° a 158.3°. Charakteristiky oběžných drah se však často se mění v závislosti na slunečních a planetárních anomáliích. Pasiphae je známý svou sekulární rezonancí s Jupiterem.

Fyzikální charakteristika[editovat | editovat zdroj]

S průměrem přibližně 58 km je Pasiphae největším retrográdním a třetím největším nepravidelným satelitem po měsících Himalia a Elara. Spektroskopické a infračervená měření indikují, že Pasiphae má asteroidický původ. Pravděpodobně je zbytkem po kolizi spolu s ostatními satelity rodiny Pasiphae. V optickém spektru se jeví jako šedý (barevné indexy BV = 0,74 a RV = 0,38) podobně jako asteroidy typu C.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]