Parfém: Příběh vraha

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Parfém: Příběh vraha
Původní názevDas Parfum – Die Geschichte eines Mörders
Země původuFrancieFrancie Francie
NěmeckoNěmecko Německo
ŠpanělskoŠpanělsko Španělsko
Jazykangličtina
Délka147 min.
Žánrdrama
PředlohaParfém: příběh vraha
NámětPatrick Süskind (román)
ScénářAndrew Birkin
Bernd Eichinger
Tom Tykwer
RežieTom Tykwer
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleBen Whishaw
Dustin Hoffman
Alan Rickman
Rachel Hurd-Wood
Jessica Schwarz
Karoline Herfurth
John Hurt
Corinna Harfouch
Simon Chandler
ProdukceBernd Eichinger
HudbaTom Tykwer
Johnny Klimek
Reinhold Heil
KameraFrank Griebe
KostýmyPierre-Yves Gayraud
StřihAlexander Berner
Výroba a distribuce
Premiéra14. září 2006 (Německo)
27. prosince 2006 (USA)
Produkční společnostConstantin Film
DistribuceDreamWorks Pictures (USA)
Constantin Film (Německo)
Pathé (UK)
Summit Entertainment (mezinárodní prodej)
20th Century Fox (Argentina)
Buena Vista International (Itálie)
Rozpočet$63,700,000 (odhad)
Tržby135 mil. US$[1]
OceněníEvropská filmová cena pro nejlepšího kameramana (2007)
European Film Academy Prix d'Excellence (2007)
Parfém: Příběh vraha na ČSFDFDbIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Parfém: Příběh vraha je koprodukční film z roku 2006, režírovaný Tomem Tykwerem. Příběh je založen na stejnojmenném románu Parfém Patricka Süskinda a pojednává o životě masového vraha ve Francii v 17.18. století. Film má velmi působivé vizuální zpracování.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Jean-Baptiste Grenouille je sirotek, žijící v 17.–18. století v Paříži. V momentě, kdy se narodí, se scéna na špinavém tržišti v Orléansu rozděluje a zaměřuje na několik vizuálních vjemů (hnijící maso, hnůj, mrtvé ryby, červi lezoucí v mase atd.). Vypravěč se zmiňuje, že všechny tyto pachy jsou pro lidi nepříjemné, ne však pro čerstvě narozeného Jeana-Baptistu, který byl obdařen neobyčejnými čichovými schopnostmi. Novorozenec začne hlasitě brečet a lidé se na tržišti začnou pídit odkud je tento zvuk a uvidí utíkající matku Jeana-Baptista, která jej odvrhla na ulici (narodily se jí předtím 4 mrtvé děti). Za tento „pokus“ o vraždu je odsouzena k oběšení a Jean-Baptista putuje do pařížského sirotčince.

Ačkoliv je novorozenec, ostatní v sirotčinci vytuší, že je Jean-Baptiste jiný a pokusí se ho udusit polštářem. Tak, jako mnohokrát ještě vidno ve filmu, uniká smrti. Je zachráněn paní Gayárdovou, ženou, která vede sirotčinec a která jej i později, v jeho 12 letech, prodá do skorootroctví – do koželužny. Po tomto prodeji je však oloupena a zabita. Životnost dětí v koželužně není více než pět let, Jean-Baptiste však odolává po mnoho let. Jeho život se razantně mění, když jej šéf koželužny vybídne, aby nesl kůže s ostatními do města. Zde poznává nesčetné množství nových vůní a pachů, což ho přivede i k obchodu s parfumérií. Nové vůně však nepoznává; dlouho je okouzlen mnohem líbivější vůní, vydává se za ní a nachází mladou, krásnou, rudovlasou prodavačku švestek. Následuje její vůni a drží se u ní velmi blízko, když jej však mladá dívka zpozoruje poleká se a začne křičet. Jean-Baptiste Grenouille se ji snaží instinktivně umlčet a nechtěně ji tak udusí. Po její smrti neutíká, ale dále vychutnává onu líbivou vůni, zjišťuje však, že s její smrtí tělo mění pachové složení a on ztrácí líbivou vůni.

Jednoho dne se voňavkář Giuseppe Baldini (Hoffman) rozhodne, že chce replikovat slavný parfém: Amore a Psýché svého konkurenta Pelissiera. Marně se snaží celý den zjistit, který z éterických olejů tvoří parfém. Později ten večer, Grenouille přináší do jeho domu dodávku s usněmi. Prozrazuje Baldinimu, že ví, že se snaží zkopírovat Amore a Psýché a ví, jaká je poslední přísada......

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Ben Whishaw Jean-Baptiste Grenouille
Dustin Hoffman Giuseppe Baldini, muž, který zaměstnal Grenouilleho ve svém obchodě s parfémem. On učí Grenouilleho jak uchovávat vůně a vyrábět parfémy.
Rachel Hurd-Wood Laura Richis, dcera mocného Antoine Richise a subjekt Grenouilleho zájmu a posedlosti k výrobě dokonalého parfému.
Alan Rickman Antoine Richis, otec Laury. Má strach o bezpečnost své dcery a rozhodne se utéci s dcerou z města..
Corinna Harfouch Madame Arnulfi
Karoline Herfurth rudovlasá dívka, která se stane Grenouilleho první obětí. A on se od té chvíle stal posedlý uchováním vůní, protože zjišťuje, že se svou smrtí ztratila onu úžasnou vůni.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Perfume: The Story of a Murderer (film) na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]