Papežská rada pro novou evangelizaci

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Papežská rada pro novou evangelizaci
Emblem of the Holy See usual.svg
Pontificium Consilium de Nova Evangelizatione Promovenda

Podporuje obnovenou evangelizaci v zemích, kde již proběhlo první hlásání víry a jsou již zavedené církve, které ale procházejí postupnou sekularizaci společnosti.

Zřízeno

12. října 2010
Prezident Arcibiskup Rino Fisichella
Sekretář Arcibiskup José Octavio Ruiz Arenas
Podsekretář Monsignore Graham Bell
Delegát Biskup Franz-Peter Tebartz-van Elst (delegát pro katechezi)

Sídlo

Via della Conciliazione,
5 - 00193 Roma
web www.vatican.va
data na catholic-hierarchy.org
Svatý stolecŘímskokatolická církev
Dikasterium Římské kurie

Papežská rada pro novou evangelizaci (latinsky Pontificium Consilium de Nova Evangelizatione Promovenda) je dikasterium Římské kurie.

Profil[editovat | editovat zdroj]

Vznik Papežské rady pro novou evangelizaci byl vyhlášen 28. června 2010 papežem Benediktem XVI. Účelem této rady je „podporovat obnovenou evangelizaci v zemích, kde již zaznělo první hlásání víry a jsou zde již zavedená církevní společenství, které ale procházejí postupnou sekularizací společnosti a už nich došlo k jakémusi «zatmění smyslu pro Boha», které představují pro církev výzvu, aby nalezla vhodné prostředky k znovuobjevení věčné pravdy Kristova evangelia“.[1]

Od 30. června byl papežem jmenován předsedou rady arcibiskup Rino Fisichella, který byl dříve rektorem Papežské Lateránské univerzity a předsedou Papežské akademie pro život.

12. října 2010 byl zveřejněn apoštolský list ve formě motu proprio Ubicumque et Semper, v němž papež zřídil dicasterium a stanovil jeho úkoly a složení.[2]

16. ledna 2013 papež apoštolským listem ve motu proprio Fides per doctrinam, této radě také svěřil odpovědnost na katechezi, kterou dosud měla Kongregace pro klérus.

Hierarchie rady[editovat | editovat zdroj]

Archbishop Fisichella, 2006

Pořadí předsedů[editovat | editovat zdroj]

Pořadí sekretářů[editovat | editovat zdroj]

Pořadí podsekretářů[editovat | editovat zdroj]

Členové rady[editovat | editovat zdroj]

Členové Rady se mohou účastnit jednání Rady a účastnit se také ročních plenárních zasedání v Římě. Mají pětileté funkční období, které může být opakováno až do 80. roku věku.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Pontificio consiglio per la promozione della nuova evangelizzazione na italské Wikipedii a Pontifical Council for Promoting the New Evangelization na anglické Wikipedii.

  1. Papež Benedikt XVI., Homilie z 28. června 2010
  2. Papež Benedikt XVI., Ubicumque et semper – Apoštolský list ve formě „motu proprio“. press.catholica.va [online]. [cit. 2016-02-16]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-10-17. 
  3. a b c d e f g h i j k l m n Nomina di Membri del Pontificio Consiglio per la Promozione della Nuova Evangelizzazione (Jmenování členů Papežské rady pro novou evangelizaci) [online]. Tiskové středisko Svatého Stolce [cit. 2011-01-14]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2011-01-10. (Italština) 
  4. a b c d NC Register.com, 2011-01-10

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]