Panství Esmy Sultan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Panství Esmy Sultan
Esma Sultan Yalısı.JPG
Účel stavby

sídlo pro Esmu Sultan
dnes místo pro konání kulturních akcí

Základní informace
Sloh osmanská architektura
Architekti Sarkis Balyan (1875)
Haluk Sezgin
Phillipe Robert
Gökhan Avcıoğlu
Výstavba 1875
Přestavba 2001
Zánik 1975 (požár)
Materiál cihla
Stavebník sultán Abdulaziz
Současný majitel Řetězec hotelů Marmara
Poloha
Adresa Ortaköy, Istanbul, TureckoTurecko Turecko
Souřadnice
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Panství Esmy Sultan (turecky: Esma Sultan Yalısı) se nachází na pobřeží Bosporu v Ortaköy v sousedství Istanbulu v Turecku. Je pojmenováno podle jeho majitelky Esmy Sultan a dnes je využíváno po rozsáhlé rekonstrukci jako kulturní centrum.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Třípodlažní cihlová budova byla designována slavným architektem Sarkis Balyanem a byla dokončena v roce 1875 naproti Ortaköyské mešitě. Budova byla darována Esmě Sultan, dceři sultána Abdulazize jako svatební dar.

Panství bylo majetkem Osmanské dynastie do roku 1915. Budova byla nejdříve používána jako sklad tabáku a poté jako uhelné depo v letech 1920 až 1975, kdy budova vyhořela.

Rekonstrukce[editovat | editovat zdroj]

Po požáru z budovy zůstaly jen vnější zdi, kde byly v 90. letech minulého století koupeny řetězcem hotelů Marmara. Po renovacích a doplňcích budovy, která byla nově designována Halukem Sezginem a Phillipe Robertem, bylo panství v roce 2001 znovu otevřeno jako místo pro konání víceúčelových akcí. V rámci cihlového exteriéru, jehož originál byl zachován, byly přidány ocelové a skleněné prvky. Re-design byl kompletně dohotoven architektem Gökhanem Avcıoğlem v roce 2005. V budově se nachází bar, restaurace a konferenční sál na několika úrovních. Budova je situována do zahrady o velikosti 2 226 m2. Přízemí je 31,5 m široké, 27 m dlouhé a 3,80 m vysoké. První a druhé patro je sloučeno a jsou 31,5 m široké, 31 m dlouhé a 6,80 m vysoké.

Panství Esmy Sultan, fungující díky řetězci hotelů Marmara, slouží pro různé meetingy a konference, nabízí místo pro bankety v historické atmosféře pro tisíc hostů v zahradě, 180 hostů v přízemí a 330 hostů v prvním patře. Na recepci je možno pozvat do zahrady až 3 tisíce hostů, 300 hostů do přízemí a 600 hostů do patra. V budově se mimo jiné pořádají koncerty během Istanbulského mezinárodního jazzového festivalu a během jiných mezinárodních festivalů.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Esma Sultan Mansion na anglické Wikipedii.