Přeskočit na obsah

Ortaköy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ortaköy
Pohled na Ortaköyskou mešitu na břehu Bosporu
Pohled na Ortaköyskou mešitu na břehu Bosporu
Poloha
Souřadnice
Časové pásmoUTC+03:00 (standardní čas)
time in Turkey
StátTureckoTurecko Turecko
ProvincieÇorum
Ortaköy
Ortaköy
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel9 077 (2023)[1]
Správa
Telefonní předvolba212
PSČ34347
Označení vozidel34
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ortaköy (v turečtině doslova Prostřední vesnice), řecky známá jako Agios Fokas a v byzantském období nazývaná Mesachorin (taktéž v řečtině Prostřední vesnice), je malá vesnice mezi Beşiktaş a evropským břehem Bosporu v Istanbulu.

Ortaköy bylo během dob Osmanské říše a počátku Turecké republiky kosmopolitní areál, kde žily komunity Turků, Řeků, Arménů a Židů. Dnes se v této čtvrti rovněž mísí různá náboženská vyznání (muslimové, židé, ortodoxní a v malé míře i křesťané). Nachází se tu atraktivní místa jak pro místní obyvatele, tak i pro turisty - výtvarné galerie, noční kluby, kavárny, bary a restaurace.

Novobarokní styl Ortaköyské mešity dokonale ladí s pobřežím Bosporu a zakotvenými loděmi.

V této městské části se také nachází několik významných škol jako například Kabataş Erkek Lisesi a univerzita Galatasaray. Mimo jiné se zde nachází Bosporský most, jeden ze dvou mostů, který propojuje evropskou a asijskou část Istanbulu.

Ortaköyská mešita a Bosporský most

V roce 2004 zde pronesl svou řeč americký prezident George W. Bush na summitu NATO na univerzitě Galatasaray.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Ortaköy bylo důležitým místem každodenního života jak během éry Byzantské říše, tak i Osmanské říše. V 16. století sem osmanský sultán Sulejman I. přesídlil turecké obyvatelstvo, aby zde žilo na jednom místě a tím odstartoval turecký vliv na tuto lokalitu. Jednou z nejstaršího budov jsou turecké lázně, které zde v roce 1556 vystavěl nejvýznamnější osmanský architekt Mimar Sinan.

Slavná Ortaköyská mešita, nacházející se na pobřežním náměstí, byla vybudována v 18. století. Později v 19. století byla přestavěna na příkaz sultána Abdulmecida I. dvěma architekty (otcem a synem) Garabet Amira Balyanem a Nigoğayos Balyanem v novobarokním stylu.

V roce 1871 vybudoval Ortaköy sultán Abdulaziz palác Çırağan, kde nějaký čas i žil. Palác byl poté využíván i osmanským parlamentem dokud nebyl v roce 1910 poničen požárem. Byl opraven v průběhu 80. let 20. století a v dnešní době slouží jako jeden z nejluxusnějších hotelů v Istanbulu.

Rujny panství Esmy Sultan

Slavný německý architekt Bruno Taut zde žil v domě, který sám navrhl. Odráželo to jeho život v exilu a kombinoval japonský a evropský styl.

Ortaköyská dřívější kosmopolitní společnost vymizela v důsledku vysídlení nemuslimských komunit.

V roce 1948 po založení Izraele ubylo nejvíce židovské populace. Nepokoje v roce 1955 vyústily v emigraci členů istanbulských národnostních a náboženských menšin, především Řeků a Arménů. Dnes dne žije jen několik desítek nemuslimského obyvatelstva.

Dne 1. ledna 2017 se v Ortaköy odehrál smrtelný teroristický útok v nočním klubu Reina, kde stovky lidí oslavovalo Nový rok. Klub byl v květnu téhož roku uzavřen a zdemolován.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ortaköy na anglické Wikipedii.

  1. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi. Turecký statistický úřad. Dostupné online. [cit. 2024-04-09].

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]