Panenská věž

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Opevněné město Baku s Palácem Širvanšáhů a Panenskou věží
Světové dědictví UNESCO
Baku Maiden Tower.jpg
Smluvní stát ÁzerbájdžánÁzerbájdžán Ázerbájdžán
Souřadnice
Typ kulturní dědictví
Kritérium iv
Odkaz 958 (anglicky)
Oblast Apšeronský poloostrov
Zařazení do seznamu
Zařazení 2000 (24. zasedání)
V ohrožení 2003

Panenská věž (Ázerbájdžánsky Qız Qalası, Rusky Девичья башня; staré jméno: Göz Qalası - "Oční věž") je historická věž ve Starém městě Baku v Ázerbájdžánu.

Původně stála přímo na břehu Kaspického moře. Během asanace na začátku 20. století však byla ob břehu moře oddělena hlavní dopravní tepnou a městskými parky.

Stavební vývoj[editovat | editovat zdroj]

Byla postavena pravděpodobně ve 12. století, možná i dříve (7. století). Její architektonický sloh a stavební postup je dosud neznámý, odhaduje se, že byla postavena architektem Masud Ibn David, který byl pravděpodobně otcem architekta, který vytvořil Mardakan Round Tower stojící na Apšeronském poloostrově (Abseron Yasaqligi) na severovýchodě Baku.

Detail věže

Význam stavby[editovat | editovat zdroj]

Panenská věž je významná pamětihodnost a jeden z největších ázerbájdžánských národních symbolů, je vyobrazena na ázerbájdžánské měně a spoustě úředních dokumentů. Je sídlem muzea, prodávají se zde upomínkové předměty, tradiční textil a keramické výrobky. Pod věží jsou zachovalé vykopávky a krámky s pravými ručně tkanými koberci. Přímo pod věží se nacházejí minarety starého města, přímořský národní park Maritime, De Gaulleův dům a je odtud výhled na záliv v Baku. Večer bývá osvětlena různými barvami, obzvláště pak na svátky jara (Novruz bayram).

Pověsti[editovat | editovat zdroj]

Panenská věž je opředena mnoha legendami.

Nejpopulárnější je legenda o mladé dívce - královské dceři, se kterou se chtěl oženit její vlastní otec. Snažila se jej odradit, ale on byl neústupný. Proto mu dala za úkol postavit pro ni tuto věž a slíbila, že až bude dostavěna, vezme si ho. Král tedy začal stavět vysokou věž a dívka doufala, že snad za tu dobu změní svůj názor. Když byla věž hotova, král stále trval na svém, a tak jeho dcera skočila z věže přímo do moře a zahynula.

Panenská věž v Baku - noční osvětlení

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Zajímavostí je, že věž nebyla nikdy násilně dobyta, a proto se dochovala v původní podobě.

Od roku 2000 je zapsána jako chráněná památka na seznamu Světového dědictví UNESCO.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]