Apšeronský poloostrov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mapa umístění v rámci Ázerbájdžánu
Mapa umístění v rámci Ázerbájdžánu

Apšeronský poloostrov (ázerbájdžánsky Abşeron yarımadası, rusky Апшеронский полуостров), někdy též pouze Apšeron se nachází v Ázerbájdžánu a je pokračováním východního zakončení Velkého Kavkazu.

Vybíhá 60 km do Kaspického moře, jeho šířka je až 30 km a nejvyšší bod je 165 metrů nad mořem. Rozloha poloostrova je 2110 km² a žije zde přibližně 4,6 milionu lidí.

Na poloostrově leží hlavní město Ázerbájdžánu Baku, dále tu jsou města Sumgait, Chirdalan a 32 vesnických osad.

Etymologie[editovat | editovat zdroj]

Název Apšeron pochází z perského slova Ábšúrán (آبشوران), což znamená "místo slané vody".

Historie Apšeronu[editovat | editovat zdroj]

Vzhledem ke geografickým, klimatickým a geologickým podmínkám Apšeronu, byl celý poloostrov osídlen před 20 000 lety. Starověké lidské osídlení bylo objeveno poblíž osady Jeni Surachani. Celkově ja na poloostrově větší množství zbytků sídel z doby bronzové a starší doby železné. Byly zde také nalezeny starověké hřbitovní komplexy s antropomorfními kamennými postavami.

S rozvojem těžby ropy v oblasti Apšeronu se ve 19. století na poloostrov začali sestěhovávat pracovníci z Persie a Střední Asie[1].

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Abşeron yarımadası na ázerbájdžánské Wikipedii a Апшеронский полуостров na ruské Wikipedii.

  1. ATABAKI, Touraj. The State and the Subaltern: Modernization, Society and the State in Turkey and Iran. [s.l.]: Bloomsbury Academic 288 s. Dostupné online. ISBN 978-1-84511-339-1. (anglicky) Google-Books-ID: 6rgGbKh3spgC. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]