Památník tří států

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Památník tří států
Umístění
UmístěníChałupki,
gmina Krzyżanowice, okres Ratiboř, Slezské vojvodství
StátPolskoPolsko Polsko
Zeměpisné souřadnice
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Památník tří států, polsky Pomnik Trzech Państw nebo Prawo Wolność Jedność a německy Drei-Länder-Kriegerdenkmal nebo Dreiländereck, se nachází uprostřed kruhového objezdu (Rondo Trzech Narodów) ve vesnici Chałupki (Anaberg), poblíž česko-polské státní hranice v gmině Krzyżanowice v okrese Ratiboř ve Slezském vojvodství v jižním Polsku.

Historie památníku[editovat | editovat zdroj]

První železobetonový památník vznikl v roce 1929 jako symbol vzniku nových státních hranic mezi Německem, Československem a Polskem a sloužil také jako pietní místo připomínky zdejších padlých vojáků v první světové válce. Skutečné historické místo trojstyku (Dreiländereck) státních hranic se však nachází jinde, a to v místě soutoku řek Odra a Olše. Monumentální pomník výšky 19,5 m s německými nápisy, byl postaven podle projektu K. Kaistra z Ratiboře. Na každém ze tří ramen stavby pomníku byly umístěny lidské siluety. Voják směrem k Německu symbolizoval jednotu. Matka s dítětem směrem k Polsku znamenala svobodu. Žena směrem k Československu symbolizovala právo. Uvnitř památníku byla kaple. Kromě křesťanských motivů byly umístěny na památníku také národní německé motivy. V roce 1969 byl první památník výbušninami zlikvidován.[1][2][3][4]

Druhý památník, který je podobný, ale mnohem menší, byl na stejném místě postaven v roce 2012. Na památníku jsou umístěny polské nápisy „Prawo“ „Wolność“ „Jedność“, které česky znamenají „Právo“ „Svoboda“ „Jednota“.[3]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Chałupki - Pomnik Trzech Państw - stare zdjęcia, mapa. fotopolska.eu [online]. [cit. 2021-12-20]. Dostupné online. 
  2. Pomnik Trzech Państw (dawny), ul. Raciborska, Chałupki - polska-org.pl. polska-org.pl [online]. [cit. 2021-12-20]. Dostupné online. 
  3. a b Chałupki - Pomnik Trzech Narodów • Eksploratorzy. eksploratorzy.com.pl [online]. [cit. 2021-12-20]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2021-12-20. 
  4. ENOWINY.PL. Pomnik Trzech Państw. www.enowiny.pl [online]. [cit. 2021-12-20]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]