Památník Jana Žižky z Trocnova

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o národní kulturní památce u Trocnova. Další významy jsou uvedeny na stránce Památník Jana Žižky z Trocnova (rozcestník).
Památník Jana Žižky z Trocnova
Základní údaje
Kód památky11754/3-482 (PkMISSezObrWD)
Umístění
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Památník Jana Žižky z Trocnova je 11,4 hektaru velký areál, který se rozkládá poblíž osady Trocnov na Českobudějovicku. Jeho součástí jsou lesy, louky, samotný památník se sochou Jana Žižky, Mikšův dvorec, Žižkův dvorec - základy statku, ze kterého údajně husitský hejtman pocházel, dále muzeum a Žižkův pomník – pamětní kámen v místě původního Žižkova dubu, kde se vojevůdce podle pověsti narodil. Areál je od roku 1978 chráněn jako národní kulturní památka[1] a funguje jako pobočka Jihočeského muzea v Českých Budějovicích.

Areál[editovat | editovat zdroj]

Areál byl během minulého režimu hojně využíván při oslavách různých výročí a jako cíl školních výletů, po roce 1989 návštěvnost klesla. Od roku 2004 se objekt snažil předat Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových do péče jiné státní složky. Ministerstvo kultury v roce 2008 schválilo převod památky i na nestátní subjekt.

Z důvodu nerentability (náklady ve výši 400 tisíc korun ročně s výtěžkem řádově v desítkách tisíc) ale zájem nejevilo ani město Borovany, ani Národní památkový ústav. Roku 2011 přijal objekt do péče Jihočeský kraj a předal jej do správy Jihočeskému muzeu.[2] Od roku 2020 vzniká v areálu zcela nový Archeoskanzen Trocnov. Jedná se o model vrcholně středověké vesnice. Dokončený by měl být v roce 2024.[3]

Památník[editovat | editovat zdroj]

Samotný památník navrhl profesor Josef Malejovský a vznikal v letech 1958–1969.[4] Stavba má podobu komolého čtyřbokého jehlanu, na jehož vrcholu je umístěna socha Jana Žižky v nadživotní velikosti, která je směrována k jihovýchodu. Vyroben z Liberecké žuly.

Muzeum[editovat | editovat zdroj]

Budova muzea vznikla z původně poplužního dvora borovanského kláštera. Ten vznikl v letech 1678–1679 zřejmě z pozůstatků zdiva trocnovských dvorců. V muzeu jsou uložené historické předměty, které byly nalezeny během archeologického průzkumu dvorců.[4]

V průběhu června až srpna 2011 došlo na celkovou rekonstrukci muzea, které fungovalo prakticky nepřetržitě od sedmdesátých let 20. století. V současnosti jsou zde vystaveny dobové listiny, modely Žižkova rodného domu a předměty ze 14.–17. století.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Památník Jana Žižky z Trocnova [online]. Národní památkový ústav [cit. 2021-04-01]. Dostupné online. 
  2. OTTA, Edwin. Památník Jana Žižky dokázal i překvapit. Českobudějovický deník.cz [online]. 2011-06-18 [cit. 2021-04-01]. Dostupné online. 
  3. FREGIS. Začíná stavba unikátního Archeoskanzenu Trocnov. www.jcted.cz [online]. [cit. 2021-12-13]. Dostupné online. 
  4. a b Památník Jana Žižky z Trocnova. Třeboňsko.cz [online]. [cit. 2021-04-01]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]