Pallas-Yllästunturi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu
Pallas-Yllästunturi
Pallas-Yllästunturi kansallispuisto
IUCN kategorie II (Národní park)
Pohled na hřeben Pallastunturi z vrcholu Sammaltunturi
Pohled na hřeben Pallastunturi z vrcholu Sammaltunturi
Základní informace
Vyhlášení2005
Rozloha1020 km2
Poloha
StátFinskoFinsko Finsko
ProvincieLaponsko
Souřadnice
Pallas-Yllästunturi (Finsko)
Další informace
Webwww.nationalparks.fi/pallas-yllastunturinp
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Národní park Pallas-Yllästunturi (Pallas-Yllästunturin kansallispuisto) se rozkládá v provincii Laponsko v severním Finsku. Formálně vznikl roku 2005 spojením národního parku Pallas-Ounastunturi a chráněné oblasti Ylläs-Aakenus a stal se tak třetím největším Finským národním parkem s celkovou rozlohou 1020 km²

Parkem prochází zbytky pohoří, které léty zvětralo a během doby ledové bylo obrušováno ledovcem. Dalo tak vznik typickým vrcholkům zvaným tunturi. Nejvyšší z nich je Taivaskero (807 m n. m.).

V parku se nachází přes 350 km značených a upravených stezek pro zimní (lyžařskou i skútrovou) i letní turistiku a mnoho chat pro volné použití (vybavených) stejně jako sauna. Park spravuje společnost Metsähallitus. V jejích návštěvnických centrech je možné si zarezervovat místa v placených chatičkách na cestách parkem.

Pallas-Ounastunturi[editovat | editovat zdroj]

Tato část parku je vůbec první národní park ve Finsku, založený roku 1938. Dva týdny před založeným parku byl otevřen i Hotel Pallas, jako vůbec první v Laponsku.

Nejpopulárnější cesta je z městečka Hetta (Enontekiö) k Hotelu Pallas (nebo naopak) dlouhá 55 km.

Hetta - Pallas[editovat | editovat zdroj]

Stezka z Hetty do Pallasu je dlouhá 55 km a byla vytyčena roku 1934 jako vůbec první ve Finsku. Nejprve je nutné lodí překonat jezero Ounasjärvi. Na druhém břehu jezera se nachází hned původní sámská chatička (tzv. kota) vybavená ohništěm. Cesta pokračuje do 6km vzdálené chatičce Pyhäkero - krbem a místo na spaní pro zhruba 4 lidi, nádobím a plynovým vařičem. Pitnou vodu je možné získat z pupmy.

Poté pokračuje přes vrchol Pyhäkero (711 m n. m.) k 8 km daleké chatičce Sioskuru - 16 volných míst a 8 placených (vybavených matracemi), plynový vařič, kamna a dřevo, pitná voda z jezera .

1 km bokem od stezky asi 4 km dále se nachází chatička Tappuri schopná pojmout 6 lidí.

Chatka Pahakuru 10 km od Sioskuru ubytuje 10 lidí. Vybavená je plynovým vařičem a nádobím. K pitné vodě vede stezka pár stovek metrů.

Jen 2 km dále je asi nejoblíbenější místo u chatičky Hannukuru. Chatička pojme 16 a 8 platících lidí a je standardně vybavena. V současné době je stavěna další chatička, protože ve vrcholné sezóně se zde sejde až 60 cestovatelů. Je tomu tak zřejmě proto, že zde se nachází nově postavená sauna na břehu jezera, která nahradila starší saunu. Pitnou vodu je možné pumpovat ze studny.

Nammalankuru je další místo na spaní zhruba 15 km po cestě a ubytuje 16+8 lidí, kterým nabídne obvyklé vybavení plynového vařiče, kamen, suchých záchodů a vodního zdroje.

Galerie[editovat | editovat zdroj]


Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]