Palác hlavní pošty (Bělehrad)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Palác hlavní pošty
Glavna Posta Belgrade.JPG
Poloha
Adresa Palilula, Bělehrad, SrbskoSrbsko Srbsko
Souřadnice
Další informace
Web Oficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Palác hlavní pošty (srbsky Палата главне поште/Palata glavne pošte) se nachází v centru srbské metropole Bělehradu. Monumentální stavba má adresu Takovska 2. Rohová budova se na jedné straně nachází naproti českému velvyslanectví.

Pětipatrová stavba byla postavena v akademickém stylu. Její dvě průčelí jsou rozčleněna dórskými sloupy. Na hlavním průčelí, které směřuje do Takovské ulice, je poté umístěna věž s hodinami. Symbolicky má hlavní fasáda tvar orla s roztaženými křídly.[1] Obě dvě průčelí měla mít ve své horní části umístěn státní znak, nicméně umístěn byl nakonec pouze jeden, směrem do ulice Bulvár krále Alexandra.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Průčelí paláce

Architektonická soutěž na budovu, která dnes tvoří dva celky (průčelí orientované do Takovské ulice slouží srbské poště, průčelí orientované k bulváru krále Alexandra Ústavnímu soudu), byla vypsána v červnu 1930. Původně měla budova sloužit pro potřeby poštovní spořitelny. Soutěž na stavbu byla vyhlášena v celé Jugoslávii a informovala o ní tehdejší média v celé zemi. Proto bylo přihlášeno velké množství návrhů z celé země, jeden z nich byl i od známého architekta Jože Plečnika. Vyhrál nakonec projekt podle dvojice záhřebských architektů, Josipa Pičmana a Andriji Baranije. Ten se nesl v duchu tehdy aktuálního funkcionalismu.

Hlavní vchod do budovy

Realizaci výstavby nicméně zpozdila světová hospodářská krize. Samotnému králi Alexandrovi se nicméně chorvatský návrh nelíbil, a proto prosadil, aby jugoslávské ministerstvo výstavby nakonec realizovalo návrh ruského architekta Vasilije Androsova. Důvodem byla nezbytná reprezentativnost; ruský návrh v akademickém stylu byl natolik monumentální, že vhodným způsobem dotvořil centrum Bělehradu vedle budovy skupštiny a královského paláce. Změna výsledného návrhu sice vyvolala polemiku v tisku, nicméně neodvedla jugoslávské ministerstvo výstavby jako investora od plánu stavbu realizovat.

Slavnostní položení základního kamene se uskutečnilo až v srpnu 1935, pět let po vyhlášení soutěže. Výstavba trvala tři roky; objekt byl dokončen 10. října 1938. Ve své době se jednalo o největší vládní budovu v tehdejší Jugoslávii, která sloužila nejen pro poštovní spořitelnu, ale také i pro ministerstvo pošt, státní telegraf a poštovní školu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Článek na portálu glassrbije.org (srbsky). glassrbije.org [online]. [cit. 2016-03-22]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-04-05. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Palác hlavní pošty na Wikimedia Commons