PSPad

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
PSPad
PSPad FTP.jpg
VývojářJan Fiala
Aktuální verze5.0.7 (2. dubna 2022)
Operační systémWindows
PlatformaMicrosoft Windows
Vyvíjeno vDelphi
Typ softwarutextový editor
Licencefreeware
Lokalizacečeská
Webwww.pspad.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

PSPad (celým názvem PSPad Editor) je freewarový textový editor a editor zdrojových kódů pro platformu Microsoft Windows vyvíjený v prostředí Delphi. Program vyvíjí český programátor Jan Fiala, první verze vyšla v roce 2001.

Vlastnosti[editovat | editovat zdroj]

PSPad je navržen jako univerzální editor pro editaci prostých textů a zdrojových kódů mnoha programovacích, skriptovacích a značkovacích jazyků. Umožňuje správu projektů, manipulaci s více soubory najednou pomocí moderního rozhraní MDI (Multiple Document Interface), průzkumník kódů a zvýrazňování syntaxe (včetně uživatelské možnosti implementace dalších jazyků) vytvořené pomocí komponenty SynEdit. Obsahuje také značné množství interních nástrojů např. FTP klient, HEX Editor, Lorem ipsum generátor, průzkumník kódu a další.

Dolní lišta prostředí editoru je aktivní – umožňuje kliknutím myši změnit kódovou stránku dokumentu, styl konců řádků, použité zvýrazňování syntaxe, skok na pozici v textu, vyvolat tabulku znaků atd.

Možnosti zpracování textu jsou v PSPadu poměrně široké – editor podporuje makra, sloupcové bloky, vyhledávání a nahrazování s podporou regulárních výrazů, různé operace s označeným blokem textu (např. převod na velká/malá písmena, slučování nových řádků nebo pevné zarovnávání na nastavitelnou šířku řádky) a další. V nastavení nechybí pokročilé možnosti jako chytré, skutečné nebo mezerami nahrazované tabulátory, u UTF-8 kódování vkládání BOM sekvence.

PSPad umožňuje nastavení kompilátorů pro programovací jazyky, s možností jejich výstupu do logovacího okna integrovaného v prostředí editoru. PSPad též nabízí „našeptávač“ příkazů, klíčových slov nebo značek a entit v závislosti na dané syntaxi, po zvolení dané položky se seznam funkce nebo značka se seznamem parametrů buď automaticky napíše, popř. ještě předtím je na hodnoty těchto parametrů uživatel dotázán v dialogovém okně. Vedle příkazů zde mohou být i základní definovatelné syntaktické konstrukce, které se po zvolení automaticky vypíší. PSPad umí uživatelem editovaný zdrojový kód též parsovat a zobrazit v hierarchické struktuře v průzkumníku kódu. Dokáže načíst a během editace našeptávat entity zapsané v samotném souboru (nebo souborech projektu).

Uživatelé mohou funkčnost programu rozšiřovat pomocí externích skriptů. PSPad využívá podporu WSH (Windows Scripting Host), která je přímo součástí operačního systému. Na stránkách programu je k dispozici velké množství již hotových skriptů.

Seznam výchozích zvýrazňovačů syntaxe v PSPadu[editovat | editovat zdroj]

Součástí instalace je více než 130 dalších definicí pro zvýrazňování syntaxe.

Reference[editovat | editovat zdroj]


Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]