Shell (informatika)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Shell (programování))
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Shell (výslovnost [šel], česky též interpret příkazů) je označení programu, který vytváří v počítači rozhraní pro práci uživatele, zpravidla v prostředí příkazového řádku. Shell umožňuje uživateli využívat služby operačního systému, zejména spouštět programy, zajišťovat pro ně vstupy, zobrazovat, uchovávat a přesměrovávat jejich výstupy, spojovat jednotlivé programy do kolon a podobně.

Etymologicky anglické slovo shell znamená slupku či skořápku, například skořápku ořechu; a tak jako má např. plod ořechu své jádro, kterým je v tomto přirovnání jádro operačního systému (kernel), tak má i skořápku (tedy shell), skrze niž se uživatel dostává k jádru.

Shelly dělíme do dvou skupin: řádkové a grafické. Řádkové (textové) shelly vytvářejí příkazový řádek (CLI) a jsou využívány zejména pro administraci počítačových systémů. Grafické (vizuální) shelly vytvářejí grafické uživatelské rozhraní (GUI), které je pro běžné uživatele uživatelsky přívětivější.

Řádkové shelly[editovat | editovat zdroj]

Řádkové shelly mají obvykle dva režimy. První je interaktivní režim, ve kterém jsou vložené příkazy ihned zpracovány. Druhý je dávkový režim, v němž shell provádí příkazy předem zapsané v textovém souboru. Příkazové soubory se v unixových systémech obvykle nazývají shellové skripty.

Související informace naleznete také v článku Shellový skript.

V systémech DOS, Microsoft Windows a OS/2 označujeme soubory s příponou .BAT nebo .CMD jako dávkové soubory.

Související informace naleznete také v článku Dávkový soubor.

Všechny vložené příkazy jsou provedeny po stisknutí klávesy Enter na konci zadaného řádku. Shell příkazy interpretuje, a proto mu říkáme interpret příkazů.

Seznam shellů[editovat | editovat zdroj]

Řádkové shelly[editovat | editovat zdroj]

Grafické shelly[editovat | editovat zdroj]

Shelly pro jiné systémy (jiná zařízení)[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]