Shell (informatika)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Shell (programování))
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Shell (interpret příkazů, výslovnost [šel]) je označení programu, který vytváří v počítači rozhraní pro uživatele. Shell umožňuje uživateli využívat funkce jádra operačního systému, zejména spouštět programy, zajišťovat pro ně vstupy, zobrazovat, uchovávat a přesměrovávat jejich výstupy, spojovat jednotlivé programy do kolon a podobně.

Etymologicky anglické slovo shell znamená slupku či skořápku, například skořápku ořechu; a tak jako má např. plod ořechu své jádro, kterým je v tomto přirovnání jádro operačního systému (kernel), tak má i skořápku (tedy shell), skrze niž se uživatel dostává k jádru.

Shelly dělíme do dvou skupin: řádkové a grafické. Řádkové (textové) shelly vytvářejí příkazový řádek (CLI) a jsou využívány zejména pro administraci počítačových systémů. Grafické (vizuální) shelly vytvářejí grafické uživatelské rozhraní (GUI), které je vhodnější pro běžné uživatele.

Řádkové shelly[editovat | editovat zdroj]

Řádkové shelly mají obvykle dva režimy. První je interaktivní režim, ve kterém jsou vložené příkazy ihned zpracovány. Druhý je dávkový režim, v němž shell provádí příkazy předem zapsané v textovém souboru. Příkazové soubory se v unixových systémech obvykle nazývají shellové skripty.

Související informace naleznete také ve článku Shellový skript.

V systémech DOS, Microsoft Windows a OS/2 označujeme soubory s příponou .BAT nebo .CMD jako dávkové soubory.

Související informace naleznete také ve článku Dávkový soubor.

Všechny vložené příkazy jsou provedeny po stisknutí klávesy Enter na konci zadaného řádku. Shell příkazy interpretuje, a proto mu říkáme interpret příkazů.

Seznam shellů[editovat | editovat zdroj]

Řádkové shelly[editovat | editovat zdroj]

Grafické shelly[editovat | editovat zdroj]

Shelly pro jiné systémy (jiná zařízení)[editovat | editovat zdroj]

  • Pro flash karty (EZ Flash, Supercard, EFA-Linker, R4, M3, Acekard, DSTT…)

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]