Cinnamon

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Cinnamon
Cinnamon 2.2 na Linux Mint 17
Cinnamon 2.2 na Linux Mint 17
Vývojář Linux Mint team
Aktuální verze 3.6[1] (24. října 2017)
Operační systém GNU/Linux, BSD
Vyvíjeno v C, JavaScript, Python
Typ softwaru Desktopové prostředí, zpočátku grafický shell
Licence GPLv2
Web developer.linuxmint.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Cinnamon je prostředí pracovní plochy pro moderní unixové operační systémy s nainstalovaným X Window Systemem. Je postaven nad knihovnou GTK+ 3, která byla původně napsána pro bitmapový editor GIMP. Tento projekt začínal jako odnož (fork) GNOME Shellu, šlo tedy o grafický shell. Prostředím pracovní plochy se stal ve verzi 2.0 z 30. listopadu 2013. Cinnamon byl vyvíjen na (a pro) distribuci Linux Mint, postupem času se rozšířil i na další distra.

Součásti prostředí[editovat | editovat zdroj]

Mezi hlavní součástí prostředí patří tzv. panel, menu a expo. Panel se nachází ve spodní částí obrazovky a obsahuje menu s nainstalovanými aplikacemi ke spuštění a uživatelskými adresáři jako jsou dokumenty nebo obrázky. Na panelu se nachází také spouštěče aplikací, přehled otevřených oken a různé applety. Těmi může být třeba stav síťového připojení, kalendář nebo hodiny. Úpravu jejich pořadí nebo přidávání nových lze provádět tahem myší.

Tzv. expo je přehled pracovních ploch a na nich otevřených programů a aplikací. Lze skrze něj přepínat mezi plochami a přemisťovat mezi nimi otevřená okna. Ve výchozím stavu se expo zobrazuje najetím kurzoru myší do levého horního rohu, případně klávesovou zkratkou.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Lefebvre, Clement. "Releases · linuxmint/Cinnamon". Retrieved 10 December 2017. (anglicky)