Cinnamon

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Cinnamon
Prostředí Cinnamon na Linux Mint 21
Prostředí Cinnamon na Linux Mint 21
VývojářLinux Mint team
Aktuální verze5.6.7 (16. ledna 2023)
Operační systémGNU/Linux, BSD
Vyvíjeno vC, JavaScript, Python
Typ softwaruDesktopové prostředí, zpočátku grafický shell
LicenceGPLv2
Webgithub.com/linuxmint/Cinnamon
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Cinnamon je prostředí pracovní plochy pro moderní unixové operační systémy s nainstalovaným X Window Systemem. Je postaven nad knihovnou GTK+ 3, která byla původně napsána pro rastrový grafický editor GIMP. Tento projekt začínal jako odnož (fork) GNOME Shellu, šlo tedy o grafický shell. Prostředím pracovní plochy se stal ve verzi 2.0 z 30. listopadu 2013. Cinnamon byl vyvíjen na (a pro) distribuci Linux Mint[1], postupem času se rozšířil i na další distra.

Součásti prostředí[editovat | editovat zdroj]

Mezi hlavní součástí prostředí patří tzv. panel, menu a expo. Panel se nachází ve spodní částí obrazovky a obsahuje menu s nainstalovanými aplikacemi ke spuštění a uživatelskými adresáři jako jsou dokumenty nebo obrázky. Na panelu se nachází také spouštěče aplikací, přehled otevřených oken a různé applety. Těmi může být třeba stav síťového připojení, kalendář nebo hodiny. Úpravu jejich pořadí nebo přidávání nových lze provádět tahem myší.

Tzv. expo je přehled pracovních ploch a na nich otevřených programů a aplikací. Lze skrze něj přepínat mezi plochami a přemisťovat mezi nimi otevřená okna. Ve výchozím stavu se expo zobrazuje najetím kurzoru myší do levého horního rohu, případně klávesovou zkratkou.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. LEFEBVRE, Clement. Introducing Cinnamon [online]. 2 January 2012. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 29 February 2012. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]