Přeskočit na obsah

PIDE

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

PIDE (portugalsky Polícia Internacional e de Defesa do Estado; Mezinárodní a stát bránící policie) byla portugalská bezpečnostní služba, která existovala během režimu zvaného Estado Novo, jehož hlavním představitelem byl António de Oliveira Salazar. Formálně byly hlavními rolemi PIDE kontrola imigrace a emigrace, a také vnitřní a vnější bezpečnost státu. Postupem času začala pracovat jako tajná policie.

Pozdější PIDE byla založena zákonem ze srpna 1933 jako Dozorčí a stát bránící policie (Polícia de Vigilância e Defesa do Estado, PVDE). PVDE založil kapitán Agostinho Lourenço, který se v roce 1956 stal prezidentem Interpolu.

PVDE se transformovala na PIDE v roce 1945. Ta se v roce 1968 změnila na Generální ředitelství bezpečnosti (DGS). Po karafiátové revoluci dne 25. dubna 1974 byla DGS v Portugalsku rozpuštěna, ale nadále přechodně existovala na portugalských zámořských územích jako Vojenská informační policie (PIM). Rozpuštěna byla v roce 1975.

Během své existence byla PIDE známá svými akcemi během španělské občanské války, rolí politické policie, kontrašpionážními aktivitami během druhé světové války a protipovstaleckými operacemi v portugalské koloniální válce.[1][2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku PIDE na anglické Wikipedii.

  1. 25 de Abril Always Archivováno 4. 7. 2018 na Wayback Machine., worldwithouttorture.org, cit. 21. 9. 2015
  2. Portugal Intelligence Services, photius.com, cit. 21. 9. 2015

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]