Přirozený nepřítel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek pojednává o biologickém významu slova. Možná hledáte: článek přirozené nepřátelství, který se týká sociologického významu tohoto sousloví.

Přirozený nepřítel je druh (jakýkoliv organismus), který škodí určitému jinému druhu organismu. Existují čtyři základní druhy přirozených nepřátel: predátoři, paraziti, parazitoidi a škůdci- (spásači) [1][2]. Někdy se přirození nepřátelé definují jen jako druhy, které způsobují danému druhu smrt[3].

Přirozený nepřítel je velmi relativní pojem a zatímco pro jeden druh může být určitý druh přirozený nepřítel, pro druhý může naopak být neškodný nebo výhodný. Druh může být také přirozeným nepřítelem jen v určitém životním stadiu (např. jen larvy).

Druhy přirozených nepřátel[editovat | editovat zdroj]

Druh Predátor Býložravec
(spásač)
Parazit Parazitoid
Definice loví (a konzumuje) živočišnou kořist Konzumuje část nebo celé tělo rostlin, popř. hub přiživuje se na svém hostiteli živí se a posléze ("vědomě") zabíjí svého hostitele
Příklad Lev, který loví a konzumuje např. antilopy housenky babočky kopřivové se živí listy kopřivy dvoudomé Pijavice sají krev některých obratlovců Parazitické vosičky; kladou vejce např. do mšic, z vajíček se líhnou larvy, které konzumují tělo zevnitř a postupně zabíjí hostitele

Využití přirozených nepřátel[editovat | editovat zdroj]

Člověk přirozené nepřítele využívá velmi často k potírání škůdců (biologická kontrola) domestikovaných plodin a živočichů a pro ochraně ohrožených organismů. Někdy však tyto akce mohou skončit nezdarem, zvláště, když se uměle introdukují organismy na nové území.

Nebezpečná je i situace, když se některý organismus dostane do míst, kde nemá své přirozené nepřátele. V tom případě se často velmi rozšíří a může decimovat původní floru. To se často stává na izolovaných ostrovech (např. Kanárské ostrovy).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.nysaes.cornell.edu/ent/biocontrol/ Biological Control: A Guide to Natural Enemies in North America
  2. Whitefly Knowledgebase, http://whiteflies.ifas.ufl.edu/wfly003e.htm
  3. Integrated Pest Management Resource Centre http://www.pestmanagement.co.uk/lib/glossary/glossary_n.shtml

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]