Oxytocin
Oxytocin je peptidický hormon savců, který se syntetizuje v hypothalamickém jádru nucleus paraventricularis. Do krevního oběhu je uvolňován z neurohypofýzy. Pořadí aminokyselin v oxytocinu sepsal v roce 1953 americký biochemik Vincent du Vigneaud, který v roce 1955 získal Nobelovu cenu za chemii.
Uvolňuje se u žen po stimulaci prsou (např. během kojení), dělohy a pochvy a v menší míře při doteku.[zdroj?] Má vliv na porod, kdy vyvolává kontrakce dělohy, čímž urychluje příchod dítěte na svět. Používá se také jako urychlovač porodu placenty a také jako preventivní prostředek k zastavení přílišného krvácení po porodu. Nízká hladina oxytocinu v krvi může naznačovat zvýšené riziko pro vznik poporodních depresí a úzkostí.
Má také velký vliv na spouštění mléka při kojení. Má vliv na budování vztahu mezi matkou a potomky (tzv. mateřská láska).[1] Je možné, že u mužů zvyšuje kontrakce hladké svaloviny semenného provazce (vas deferens), které vystřikují sperma do močové trubice (urethry).
Oxytocin je přezdívaný jako „hormon lásky“[2] nebo „hormon lásky a důvěry“.[3]
Hormon oxytocin je intenzivně studován a hledají se nové možnosti pro jeho využití v léčbě autismu a psychiatrických onemocnění, jako je poporodní deprese nebo některé sociální fobie.
Odkazy
[editovat | editovat zdroj]Reference
[editovat | editovat zdroj]- ↑ KODÍČEK, Milan. Biochemie: chemický pohled na biologický svět. Vyd. 1.. vyd. Praha: [s.n.] xii, 399 s. s. ISBN 978-80-7080-927-3. S. 40.
- ↑ Vědci vyvinuli v laboratoři umělý hormon lásky, bez jejích vedlejších účinků. ČT24 [online]. Česká televize, 2017-12-14. Dostupné online.
- ↑ Mají zvířata ráda člověka, nebo jde jen o instinkty? Vědci jsou na stopě vysvětlení. ČT24 [online]. Česká televize, 2018-09-24. Dostupné online.
Související články
[editovat | editovat zdroj]Externí odkazy
[editovat | editovat zdroj]- Obrázky, zvuky či videa k tématu oxytocin na Wikimedia Commons
- Téma Oxytocin ve Wikicitátech