Otakar Karlas

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Otakar Karlas
Narození 26. prosince 1956 (62 let)
Praha
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Otakar Karlas (* 26. prosinec 1956, Praha) je český grafik, typograf a pedagog.

Život[editovat | editovat zdroj]

Synem typografa Otakara Karlase (1916–1919). Studoval na SPŠ grafické v Praze a na VŠUP tamtéž ve Speciálním ateliéru knižní kultury a písma u Milana Hegara. V letech 1985–1994 vedl oddělení grafické úpravy tiskovin na SPŠ grafické v Praze, od roku 1997 je externím pedagogem Institutu tvůrčí fotografie FPF SU v Opavě. Od roku 1998 pedagogicky působí na pražské VŠUP.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Navrhl řadu typografických plakátů výstavních (UPM, NG, FAMU), divadelních (Divadlo za branou II) a autorských filmových (Kino Ponrepo). Graficky upravil knihy pro různá česká nakladatelství (např. Albatros, Český spisovatel, Herrmann & synové, Kalich, Kant, Mladá fronta, Paseka) a pro výstavní instituce (NG, UPM, ITF). Navrhoval autorské knižní vazby a značky. Podílel se na grafickém řešení československého pavilonu na výstavě EXPO ’92 (Sevilla). Nakladatelství Sursum vydalo v roce 1994 jeho autorskou knihu Repoetitorium. Její poeticko­typografický koncept je založen na užití písem minulosti (texty Přemysl Rut, typografie Otakar Karlas a Karel Čapek). Společně s Martinem Klimešem navrhoval české akcenty k písmům Adobe Type Library. Je členem TypoDesignClubu. S Františkem Štormem spolupracoval na digitalizaci písem Johna Baskervilla, Justuse Ericha Walbauma a Preissigovy antikvy z roku 1925. Vojtěchu Preissigovi věnoval i odbornou studii Typografická písma Vojtěcha Preissiga (2009).
Zastoupen ve sbírkách: Moravská galerie v Brně, Muzeum plakátu Lahti, Uměleckoprůmyslové museum, Praha.

Preissig Antikva Pro (1998) a Baskerville (2000).Obálka Nedivadlo Ivana Vyskočila (1996)

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • PAVLIŇÁK, Petr (ed.). Slovník českých a slovenských výtvarných umělců A–Z. 1. vyd. Ostrava: Výtvarné centrum Chagall, 2010.
  • TypoDesignClub, 1996, Janáková Knoblochová Iva. kat.
  • KARLAS, Otakar. The Typefaces of Vojtěch Preissig, Vysoká škola uměleckoprůmyslová (od 1945), Praha, 2009

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]