František Štorm

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
František Štorm
Pro nápovědu klikněte
Narození 3. července 1966 (48 let)
Povolání hudebník, umělec, učitel a zpěvák
Některá data mohou pocházet z datové položky.

František Štorm (* 3. července 1966 Praha) je přední český písmař, typograf, grafik a hudebník. Vystudoval Střední odbornou školu výtvarnou (1981–1985) a Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze (1985–1991). Na této škole se habilitoval a v letech 2003–2008 zde působil jako vedoucí ateliéru Tvorba písma a typografie.[1] Je vnukem Břetislava Štorma.

V roce 1993 založil společnost Storm Type Foundry, která se zabývá navrhováním a digitalizací písem. Při návrhu písem klade důraz na specifika národní typografie a zabývá se tvorbou původních písem (Andulka, Amor, Jannon, John Sans, Lido STF, Serapion). Některým jeho písmům bývá vytýkána přílišná zdobnost a ornamentálnost. Po technické stránce patří k těm nejkvalitnějším a získal za ně zahraniční i domácí ocenění. Digitalizoval také písma jiných českých autorů (Josef Týfa, Vojtěch Preissig, Jan Solpera). Typograficky upravil knihy nakladatelství Vetus Via básníka Jaroslava Erika Friče a Togga.

Štorm působí coby zpěvák a kytarista v české metalové kapele Master’s Hammer, pro kterou také píše veškeré texty. Po rozpadu kapely v 90. letech nahrál album Airbrusher. Kapela se obnovila v roce 2009, kdy vydala album Mantras.

V roce 2005 mu byla udělena cena Revolver Revue[2] Jeho kniha Eseje o typografii byla v roce 2009 jednou ze tří knih nominovaných na českou literární cenu Magnesia Litera v kategorii publicistika.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Anotace Eseje o typografii na vsup.cz
  2. Přehled nositelů ceny Revolver Revue na webu RR
  3. Informace o knize Eseje o typografii na webu Magnesia Litera

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]