Ostrý (České středohoří, 553 m)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ostrý
Ostrý nad osadou Mlýnce v Milešově
Ostrý nad osadou Mlýnce v Milešově

Vrchol 553 m n. m.
Prominence 120 m ↓ ZJZ sedlo[1]
Izolace 1,1 km → LhotaKloc
Seznamy Nejprominentnější hory CZ
Hory Českého středohoří
Poloha
Stát ČeskoČesko Česko
Pohoří České středohoří / Milešovské středohoří / Kostomlatské středohoří / Medvědická vrchovina / Kocourovská část
Souřadnice
Ostrý
Ostrý
Hornina čedič
Povodí Labe
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ostrý (553 m) je vrch sopečného původu rozkládající se mezi vesnicemi Milešov, Velemín, Kocourov a Březno v Českém středohoří. Je zarostlý smíšeným lesem a na jeho vrcholu se nachází zřícenina hradu Ostrý, který je prvně připomínán na počátku 15. století, kdy byl v držení pánů ze Sulevic. Později mění mnohokrát své majitele a od 16. století již je veden jako zpustlý. Zbytky hradu jsou i přes vegetaci vidět ze širého okolí.

Geologie a geomorfologie[editovat | editovat zdroj]

Z geologického hlediska vrch představuje kuželovitý suk z olivinického bazaltu.[2]geomorfologickém členění Ostrý patří do podcelku Milešovské středohoří a okrsku Kostomlatské středohoří.[3] Na příkrých svazích se vyskytují skály a mrazové sruby s hrubou sloupcovou odlučností, kamenná moře a balvanové proudy. Část balvanů byla soliflukcí přesunuta až na úpatí.[2]

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Přes Ostrý vede modrá turistická značka začínající v Lovosicích. Značka pokračuje Lovosicemi na sever, kde se od ní odděluje zelená turistická značka vedoucí na horu Lovoš. Dále pokračuje přes Vchynice, kde se od ní odděluje jiná zelená značka vedená k přírodní památce Košťál na stejnojmenném vrchu a dále k Muzeu českého granátu v Třebenicích. Z Vchynic pokračuje do Března a dále na Ostrý; z Ostrého klesá na silnici spojující Milešov a Kocourov, kde je na rozcestí do Vlastislavy ukončena. Zde je možno se na pojit na červenou turistickou značku.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ultrakopce na Ultratisicovky.cz
  2. a b Zeměpisný lexikon ČR. Hory a nížiny. Příprava vydání Jaromír Demek, Peter Mackovčin. 2. vyd. Praha: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, 2006. 582 s. ISBN 80-86064-99-9. Heslo Ostrý, s. 334. 
  3. CENIA. Geomorfologická mapa ČR [online]. Praha: Národní geoportál INSPIRE [cit. 2016-09-28]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]