Osamu Dazai

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Osamu Dazai
Osamu Dazai.jpg
Narození 19. června 1909
Gošogawara nebo Kanagi
Úmrtí 13. června 1948 (ve věku 38 let)
Tokio
Příčina úmrtí tonutí
Místo pohřbení Zenrin Temple
Alma mater Tokijská univerzita
Manžel(ka) Michiko Tsushima
Děti Yūko Tsushima
Haruko Ōta
Rodiče Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ48765584
Příbuzní Bunji Tsushima (sourozenec)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Osamu Dazai, rodným jménem Šúji Cušima, japonsky 太宰 治 (19. června 1909, Kanagi13. června 1948, Tokio) byl japonský spisovatel.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v rodině bohatého statkáře.[1] Studoval francouzskou literaturu na vysoké škole, ale studium nedokončil. Na škole se prvně pokusil, kvůli školním výsledkům, spáchat sebevraždu. O další sebevraždu se pokusil spolu s vdanou milenkou. Poté si vzal gejšu, načež ho rodina vydědila – ovšem také kvůli jeho angažování se v levicových skupinách. Byl v té době rovněž drogově závislý. I s manželkou se pokusil o sebevraždu (společná sebevražda je v japonské kultuře poměrně častý jev). Poté se rozvedli. Následně, v letech 1940-1946, prožil své nejproduktivnější období, kdy vydal řadu knih a dosáhl i jistých úspěchů. Po roce 1946 se však dostal znovu do krize, trpěl alkoholismem i psychickými poruchami. Během této krize napsal jedno ze svých nejúspěšnějších děl, Člověk ve stínu. Poté spáchal sebevraždu, která se mu tentokrát již povedla.[2]

Jeho prózy jsou značně autobiografické, až sebestředné, zobrazují ale i sociální konflikty japonské společnosti a bariéry mezi třídami.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Dazai Osamu | Japanese author. Encyclopedia Britannica [online]. [cit. 2019-03-12]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Osamu Dazai (*19.06.1909 - †13.06.1948) | Životopisy | Český-jazyk.cz aneb studentský underground. Český-jazyk.cz [online]. [cit. 2019-03-12]. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]