Operace Destroyer

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Operace Destroyer byl krycí název pro paradesantní výsadek vyslaný během II. světové války z Anglie na území okupované Francie organizovaný společně zpravodajským odborem exilového Ministerstva národní obrany a britskou SIS.

Složení a úkoly[editovat | editovat zdroj]

V původním, plánovaném složení byl výsadek tříčlenný, vinnou zranění velitele při výcviku zůstal dvoučlenný. Byl tvořen rotným Karlem Tichým a čet. asp. Bohumilem Menšíkem. Jejich úkolem bylo pomáhat Čechům a Slovákům sjednoceným v Československém národním výboru v organizování odbojové skupiny Československé bojové družiny a předávat zpravodajské informace do Londýna. Pro tento účel byli vybaveni radiostanicí Jakub. Oba příslušníci desantu Francii dobře znali; Tichý v ní žil od roku 1928, Menšík v ní pobýval při emigraci z protektorátu.

Činnost[editovat | editovat zdroj]

Desant byl vysazen 2. července 1944 u La Troche, 50 kilometrů od Paříže. Po ukrytí materiálu do Paříže došli pěšky a ohlásili se na kontaktní adrese u starosty pařížského Sokola J. Lukeše, u kterého se ukryli a odkud i vysílali. Odbojáři zajistili vyzvednutí materiálu a přepravu do Paříže.

První spojení s Londýnem Menšík navázal 16. července. S vysíláním depeší byly problémy, neboť Menšík používal radiostanici se slabým výkonem a vysílání bylo navíc rušeno provozem jiných stanic. V radiových depeších byly do Londýna odesílány žádosti zejména o zbraně; Bojová družina měla výzbroj špatnou. Než však mohlo dojít k zorganizování výsadku vypuklo 19. srpna v Paříži povstání, kterého se zúčastnili i členové výsadku.

Koncem léta 1944 ještě plnili funkci radistů pro vojenského atašé československé exilové vlády ve Francii a začátkem roku 1945 se vrátili zpět do Anglie.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • PACNER, Karel. Československo ve zvláštních službách (1939-1945) díl II.. Praha: Themis, 2002. ISBN 80-7312-008-9. 
  • HANÁK, Vítězslav. Muži a radiostanice tajné války. Dvůr Králové nad Labem: ELLI print, 2002. ISBN 80-239-0322-5. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]