Přeskočit na obsah

Olšina (Železné hory)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Olšina
Soutěska mezi Olšinou (vlevo) a Bučinou
Soutěska mezi Olšinou (vlevo) a Bučinou

Vrchol559 m n. m.
Prominence11 m
Izolace0,3 km
Poloha
SvětadílEvropa
StátČeskoČesko Česko
PohoříŽelezné hory / Sečská vrchovina / Nasavrcká vrchovina
Souřadnice
Olšina
Olšina
PovodíChrudimka
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Olšina je vrchol v České republice ležící v Železných horách. Je vysoký 559 metrů nad mořem.[1]

Geomorfologické zařazení

[editovat | editovat zdroj]

Vrch Olšina náleží do geomorfologické oblasti Českomoravská vrchovina, celku Železné hory, podcelku Sečská vrchovina a okrsku Nasavrcká vrchovina[2].

Olšina se nachází asi dva kilometry jižně od města Seče na pravém břehu stejnojmenné vodní nádrže. Z pohledu od nádrže se jedná o výrazně vystupující vrch s prudkými svahy. Severozápadně od vrcholu se nachází k hladině mírněji klesající hřeben, který s protějším vrchem Bučina vytváří úzké hrdlo. Na východní straně je naopak od sousedních bezejmenných vrcholů oddělen velmi mělkým sedlem.

Vrch spadá do povodí Chrudimky, která jeho západní stranu ve formě vodní nádrže obtéká. Zajímavostí je, že pod svahem Olšiny se nachází tzv. náčepní loket, ve kterém došlo k tzv. pirátství vodních toků. Řeka Chrudimka zde dříve neměnila směr, tekla dále k severozápadu a nakonec byla pravým přítokem Doubravy. Její tok ale byl stržen jiným vodním tokem, jehož pramen proerodoval až k původnímu toku Chrudimky a odvedl jej do dnešního řečiště směřujícímu na východ ke Slatiňanům.

Vegetace a zástavba

[editovat | editovat zdroj]

Vrch se nachází na území CHKO Železné hory. Kromě jižního svahu, kam zasahuje zástavba vesnice Ústupky, je celý vrch souvisle zalesněn. Podhorské suťové lesy, reliktní bory a acidofilní bikové bučiny jsou chráněny v rámci přírodní rezervace Oheb zahrnující i severní svah Olšiny. V prostoru vrcholu se žádné stavby nenacházejí.

Přístup k vrcholu

[editovat | editovat zdroj]

Východně v nevelké vzdálenosti od vrcholu je vedena po lesní cestě modře značená trasa KČT 1915 spojující Ústupky s hradem Oheb. Z ní v sedle odbočuje neznačená pěšina vedoucí západním směrem přímo na vrchol.

  1. Základní mapa ČR 1 : 25 000 [online]. Zeměměřický úřad [cit. 2021-12-09]. Dostupné online. 
  2. Břetislav Balatka, Jan Kalvoda - Geomorfologické členění reliéfu Čech (Kartografie Praha, 2006, ISBN 80-7011-913-6))