Okinawa kobudo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Kobudo (古武道) je bojové umění se zbraněmi, které se vyvinulo na Okinawě a dalších ostrovech Ryukyu a bylo cvičeno jako součást karate. Protože byl vydán zákaz vlastnění zbraní, Okinawané byli nuceni používat různé nástroje a předměty jako zbraně. Slovo kobudo se skládá ze tří slabik resp. znaků: ko 古 – „starý, starodávný“, bu 武 – „bojový“ a do 道 – „umění, cesta“. Souhrnně lze přeložit jako „starodávné bojové umění“.

Okinawa Kobudo má stejné principy jako Okinawa Karate. V Okinawa Kobudo se používají zbraně: bo, sai, tonkuwa, nunchaku, kama, eku, jo, sansetsukon, kwe, tekko, suruchin, nunti, timbe + seiryuto, tetcho.

Ve stylu Okinawa Kobudo se jako oděv Kobudo-gi používají bílé kalhoty a černý vršek gi s logem okinawa kobudo na levé části hrudi.

Tréninkem kobudo lze posílit svaly těla – především horních končetin: prsty, ruce, paže, ramena, ale také pohyb těla používaný do samotných technik. Dále přiměje cvičence k větší koncentraci s ohledem na to, že cvičí s nebezpečnými zbraněmi.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. OKINAWA KOBUDO | OKINAWA SHORIN-RYU KARATE a kobudo - Česká federace. www.shuri-te.cz [online]. [cit. 2018-08-22]. Dostupné online. (česky)