Oikofobie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Oikofobie nebo ekofobie je termín používaný v psychiatrii [zdroj?] jako označení pro odpor k domácímu okolí[zdroj?]. Je možné použít ho také k označení abnormálního strachu z domova nebo domácího příslušenství[zdroj?]. Slovo je odvozeno do řeckého slova oikos s významem „domácnost“, „dům“ nebo „rodina“ a phobia s významem „strach neodpovídající skutečné hrozbě“.

V roce 1808 použil básník a esejista Robert Southey [zdroj?] k popisu touhy (zejména Angličanů) opustit domov a cestovat. [zdroj?] Ve stejném významu slovo poté používali i další spisovatelé 19. století. [zdroj?]

Ve své knize z roku 2004 použil toto slovo britský konzervativní filozof Roger Scruton s významem „odmítnutí dědictví a domova“.[1][2] Píše, že jde o „fázi, kterou normálně prochází duše adolescenta“, ale že jde také o vlastnost některých, typicky levicových, politických podnětů a ideologií, [zdroj?] (upřednostňování cizích kultur).

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Oikophobia na anglické Wikipedii.

  1. Roger Scruton, England and the Need for Nations, (London: Civitas, 2004), pp.33-38 and for the excerpt of Scruton's definition [1]
  2. SCRUTON, Roger. O potřebnosti národů. Brno: Centrum pro studium demokracie a kultury, 2011. 88 s. ISBN 978-80-7325-245-8. Kapitola 8, s. 55–61. (česky)