Og Mandino

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Og Mandino
Narození12. prosince 1923 nebo 1. června 1924
Framingham
Úmrtí3. září 1996 (ve věku 72 let)
Antrim
Alma materNatick High School
Povoláníspisovatel
Webwww.ogmandino.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Augustine „Og“ Mandino II (12. prosince 1923, Framingham, USA3. září 1996, Antrim, USA) byl americký spisovatel. Proslavila ho kniha Největší obchodník na světě, které se po celém světě prodalo více než 50 milionů a která byla přeložena do více než 25 jazyků.

Život[editovat | editovat zdroj]

Na střední škole byl Mandino editorem středoškolského časopisu a plánoval, že na univerzitě v Missouri bude studovat žurnalistiku. V roce 1940, když mu bylo 17 let, však na infarkt zemřela jeho matka. Rozhodl se tak pracovat v papírně. V roce 1942 vstoupil k letectvu Spojených států. Za druhé světové války se tak jako bombometčík na letounu B-24 Liberator zúčastnil 30 útočných misí nad Německem. Jeho pilotem přitom býval americký herec James Stewart.

Po válce nemohl Mandino najít práci, a stal se tak podomním prodejcem pojištění. Usilovně se snažil prodávat pojistky, aby se zvládl uživit a platit hypotéku, ale bylo to pro něj utrpení a nacházel se „jen pár kroků před vymahači dluhů“. Nakonec přišel o práci, domov, odešla od něj žena i s dcerou. Propadl alkoholu, uvažoval o sebevraždě. K životu ho vrátily knihy. Začal navštěvovat veřejné knihovny po celých Spojených státech – protože to bylo zdarma a bylo v nich teplo... Přečetl stovky knih. Přelom v jeho životě znamenala kniha W. Clementa Stonea a Napoleona Hilla Pozitivním přístupem k dosažení úspěchu, na kterou narazil v knihovně v Concordu v New Hampshire.

W. Clementa Stonea natolik obdivoval, že pro něj začal pracovat v jeho firmě Combined Insurance Company, kde už zaznamenal obchodní úspěch. Zásadní změnu v jeho životě však znamenala povídka, kterou publikoval v časopise Success Unlimited. Vydavatel Fred Fell mu navrhl, aby povídku rozpracoval na knihu – tak vznikl Největší obchodník na světě.[1] Mandino knihu z vděčnosti dedikoval právě Stoneovi. Ten byl knihou tak zaujat, že objednal 10 tisíc výtisků pro všechny své zaměstnance i akcionáře.

Mandino se tak postupem času stal úspěšným spisovatelem a přednášejícím. Jeho práce byly inspirovány Biblí, kromě W. Clementa Stonea a Napoleona Hilla jej ovlivnil mj. také Emmet Fox.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. FUREK, Maxim W. Og Mindano: The greatest salesman in the world [online]. thesoberworld.com, 2017-1-17. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]