Ofenzíva v Antilibanonu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ofenzíva v Antilibanonu
konflikt: Občanská válka v Sýrii, Bitva o Kalamún
{{{alt}}}
trvání: 21. - 27. července 2017 (6 dní - proti frontě al-Nusrá)
19. - 27. srpna 2017 (8 dní - proti ISIL)
místo: Kalamún, pohoří Antilibanon, poblíž města Arsál
výsledek: Vítězství Sýrie a Libanonu.
strany
LibanonLibanon Libanon
  • Libanonské ozbrojené síly

SýrieSýrie Sýrie

Hizballáh

AQMI Flag asymmetric.svg Islámský stát
  • Brigáda volných sunnitů z Baalbeku
Flag of Hayat Tahrir al-Sham.svg Tahrír al-Šám

Ofenzíva v Antilibanonu (též Ofenzíva v Kalamúnu, Bitva o Kalamún z anglického Qalamoun offensive) byl útok libanonské armády, syrské armády a radikálního libanonského hnutí Hizballáh proti jednotkám Islámského státu a organizaci Džabhat Fatah aš-Šám, dříve známé jako Fronta al-Nusrá. Ofenzíva se odehrávala v severovýchodní části pohoří Antilibanon, známé též jako Kalamún.

První část ofenzívy, kdy Hizballáh společně se Syrskými ozbrojenými silami vytlačil organizaci Džabhat Fatah aš-Šám z Libanonu a příhraničních oblastí v Sýrii, začala 21. července a skončila 27. července 2017,[1][2] kdy Hizballáh a radikálové vyhlásili příměří. Radikálové následně se svými rodinami odjeli do severní Sýrie.

Druhá část ofenzívy začala 19. srpna a skončila 27. srpna 2017.[3][4] Do této ofenzívy se zapojila i libanonská armáda, která s radikály z Islámského státu bojovala na libanonské straně. Na syrské straně zatím s radikály bojovala syrská armáda s podporou Hizballáhu. Ofenzíva skončila opět příměřím a dohodou mezi Hizballáhem a Islámským státem o umožnění evakuace radikálů do východní Sýrie. Radikálové se následně evakuovali,[5] nicméně jejich konvoj se o několik dní později ocitl pod palbou Spojených států.[6]

Islámský stát a Fronta al-Nusrá důsledkem této ofenzívy přišly o svá jediná území v Libanonu a jejich činnost v této zemi tak po čtyřech letech skončila.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Qalamoun offensive (July–August 2017) na anglické Wikipedii.

  1. Dohoda o příměří: Hizballáh a islamisté si dnes vymění těla zabitých bojovníků. Globe24.cz. Dostupné online [cit. 2017-09-02]. 
  2. SPUTNIK. Zdroj: Hizballáh obsadil důležité území na hranici se Sýrií. cz.sputniknews.com [online]. [cit. 2017-09-02]. Dostupné online. 
  3. SPUTNIK. Libanon oznámil zahájení ofenzívy na pozice IS na hranici se Sýrií. cz.sputniknews.com [online]. [cit. 2017-09-02]. Dostupné online. 
  4. Sýrie i Libanon přerušily boje s IS. Chtějí propuštění vězňů. Blesk.cz. Dostupné online [cit. 2017-09-02]. 
  5. Islámský stát se stahuje ze syrsko-libanonského pohraničí. Jeho bojovníci odjeli v autobusech a sanitkách - Info.cz. Info.cz. Dostupné online [cit. 2017-09-02]. 
  6. Šéf Hizballáhu Asada žádal o souhlas s odsunem IS do Sýrie. TÝDEN.cz. 2017-08-31. Dostupné online [cit. 2017-09-02].