Obchodní dům Dunaj

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Obchodní dům Dunaj
Námestie SNP BA 2.jpg
Poloha
Adresa Bratislava, SlovenskoSlovensko Slovensko
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Obchodní dům Dunaj nebo původním názvem Obchodní dům Brouk a Babka je budova na Náměstí SNP v Bratislavě. Navrhl ho Christian Ludwig v letech 1935-1936. Je národní kulturní památkou.

Pro obchodní podnikatele Brouka a Babku postavil bratislavský architekt Ch. Ludwig na proluce tehdejšího Náměstí republiky v roce 1936 velmi úsporně řešený obchodní dům - dnes Obchodní dům Dunaj v Bratislavě.

Půdorys, nosný systém, dispozice[editovat | editovat zdroj]

Železobetonový skelet s volným půdorysem 26 x 19,5 m byl postaven v kompaktní zástavbě náměstí, které v té době prožívalo stavební konjunkturu. Šest nadzemních a dvě podzemní podlaží tvoří volné velkoplošné prostory prodejen a technické obsluhy, provoz je přehledný a variabilní.

Dispozice objektu je navržena podle zásad amerických obchodních domů. V levém rohu dispozice je umístěn komunikační jádro objektu - dvouramenné schodiště a dva výtahy. V přízemí jsou před zasunutým hlavním vstupem tři izolované čtyřstranné výklady, které odlehčují parter objektu, jsou to celoskleněné oblé solitéry s kamenným soklem.

V budově je poprvé na Slovensku použito Critallové topení.

Fasáda[editovat | editovat zdroj]

Jednoduchou fasádu člení horizontální pásy oken, které osvětlují prodejny a vertikální okna schodiště, díky čemuž je i z exteriéru snadno čitelná dispozice budovy, přičemž okna jsou z větší části použity otočné o 180 stupňů a zasklené Termoluxom. Fasáda je obložena světle zeleným keramickým obkladem a okna lemují oblé profily z nerezavějící oceli, které dodávají objektu luxusní jedinečnost. Zajímavá je i noční iluminace objektu - průčelí v noci osvětluje po celém obvodu dlouhý liniový neon, který zdůrazňuje asymetričnost fasády.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Objekt byl předán do užívání krátce po zahájení výstavby. Patří k vrcholným dílům funkcionalismu na Slovensku a považuje se i za architektovo vrcholné dílo, jeho forma odpovídala novému slohovému názoru, značné bylo i využití technických prvků a průmyslové výroby.

Koncem devadesátých let byla budova obnovena podle projektu J. Bahna. Navzdory poddimenzovaným komunikacím se stavba i dnes, po modernizaci interiérů využívá k původnímu účelu, i když po výstavbě velkých obchodních domů ve městě ztratil svůj prvotní funkční význam.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Obchodný dom Dunaj na slovenské Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Moravčíková, H.: Tradícia a novátorstvo v architektonickom diele Christiana Ludwiga, Architektúra a Urbanizmus 31, 1997, č.4,s. 194-195.
  • Dulla, Matúš, Moravčíková, H.: Architektúra Slovenska v 20. storočí, vydavateľstvo Slovart Bratislava, 2002.
  • Krivošová,J. a Lukáčová, E.: Premeny súčasnej architektúry Slovenska, vydavateľstvo Alfa, s.17,18.
  • Kusý, Martin: Architektúra na Slovensku 1918-1945, vydavateľstvo Pallas Bratislava 1971.