Obchodní dům Dunaj

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Obchodní dům Dunaj
Námestie SNP BA 2.jpg
Poloha
Adresa Bratislava, SlovenskoSlovensko Slovensko
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Obchodní dům Dunaj nebo původním názvem Obchodní dům Brouk a Babka jsou dvě budovy na Náměstí SNP (č.p. 488/30[1] a 435/31[2]) v Bratislavě. Starší budova navržená Christianem Ludwigem v letech 1935-1936 je národní kulturní památkou. Mladší přistavěná budova pochází z 80. let 20. století[2].

Pro obchodní podnikatele Brouka a Babku postavil bratislavský architekt Ch. Ludwig na proluce tehdejšího Náměstí republiky v roce 1936 velmi úsporně řešený obchodní dům – dnes Obchodní dům Dunaj v Bratislavě.

Půdorys, nosný systém, dispozice[editovat | editovat zdroj]

Železobetonový skelet s volným půdorysem 26 x 19,5 m byl postaven v kompaktní zástavbě náměstí, které v té době prožívalo stavební konjunkturu. Šest nadzemních a dvě podzemní podlaží tvoří volné velkoplošné prostory prodejen a technické obsluhy, provoz je přehledný a variabilní.

Starší budova obchodního domu B+B vlevo, mladší stavba OD Dunaj vpravo

Dispozice objektu je navržena podle zásad amerických obchodních domů. V levém rohu dispozice je umístěn komunikační jádro objektu – dvouramenné schodiště a dva výtahy. V přízemí jsou před zasunutým hlavním vstupem tři izolované čtyřstranné výklady, které odlehčují parter objektu, jsou to celoskleněné oblé solitéry s kamenným soklem.

V budově je poprvé na Slovensku použito Critallové topení.

Fasáda[editovat | editovat zdroj]

Jednoduchou fasádu člení horizontální pásy oken, které osvětlují prodejny a vertikální okna schodiště, díky čemuž je i z exteriéru snadno čitelná dispozice budovy, přičemž okna jsou z větší části použity otočné o 180 stupňů a zasklené Termoluxom. Fasáda je obložena světle zeleným keramickým obkladem a okna lemují oblé profily z nerezavějící oceli, které dodávají objektu luxusní jedinečnost. Zajímavá je i noční iluminace objektu – průčelí v noci osvětluje po celém obvodu dlouhý liniový neon, který zdůrazňuje asymetričnost fasády.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Objekt byl předán do užívání krátce po zahájení výstavby. Patří k vrcholným dílům funkcionalismu na Slovensku a považuje se i za architektovo vrcholné dílo, jeho forma odpovídala novému slohovému názoru, značné bylo i využití technických prvků a průmyslové výroby.

Koncem devadesátých let byla budova obnovena podle projektu J. Bahna. Navzdory poddimenzovaným komunikacím se stavba i dnes, po modernizaci interiérů využívá k původnímu účelu, i když po výstavbě velkých obchodních domů ve městě ztratil svůj prvotní funkční význam.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Obchodný dom Dunaj na slovenské Wikipedii.

  1. Viktor A. Debnár: Brouk a Babka. In: Bohuslav Brouk. [cit. 2018-11-14] Dostupné online
  2. a b SME Bratislava: Pôvodné obchodné domy už dosluhujú. Dagmar Gurová, 14.11.2008. (slovensky) [cit. 2018-11-16] Dostupné online.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Moravčíková, H.: Tradícia a novátorstvo v architektonickom diele Christiana Ludwiga, Architektúra a Urbanizmus 31, 1997, č.4,s. 194-195.
  • Dulla, Matúš, Moravčíková, H.: Architektúra Slovenska v 20. storočí, vydavateľstvo Slovart Bratislava, 2002.
  • Krivošová,J. a Lukáčová, E.: Premeny súčasnej architektúry Slovenska, vydavateľstvo Alfa, s.17,18.
  • Kusý, Martin: Architektúra na Slovensku 1918-1945, vydavateľstvo Pallas Bratislava 1971.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]