Novozámecká průrva

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hluboká průrva výpusti Novozámeckého rybníka

Novozámecká průrva je uměle vytvořený kanál, středověká technická památka sloužící jako výpust Novozámeckého rybníka na okraji obce Zahrádky v jižní části Českolipska.

Popis lokality[editovat | editovat zdroj]

Nachází se na katastru obce Zahrádky. Průlom byl zbudován ve 14. století z nařízení císaře a krále Karla IV. zároveň s celou rybniční soustavou Holanských rybníků. Kanál je dlouhý 175 metrů, široký 7 a hluboký 14 metrů.[1] Byl vytesán se dvojím zalomením kvůli možným povodňovým vlnám. Na počátku průrvy je dvoupatrové stavidlo, u něhož se prováděl výlov rybníka. Odtok je pojmenován Robečským potokem, který je u České Lípy přítokem Ploučnice. Cestou protíná nedalekou národní přírodní památku Peklo.

Přes průrvu po vrcholu skal byl vybudován most, po němž dnes vede silnice I/9 od České Lípy na Prahu či Doksy a Mladou Boleslav.[1][2]Původní most byl v druhé půli 20. století nahrazen novým a byly opraveny i části lokality.

V obci Zahrádky byl postaven zámek, dnes znám jako Zámek Zahrádky. Dříve jej šlechtičtí majitelé nazývali Novým Zámkem a panstvím Novozámeckým.

Vstupní část průrvy odtoku z rybníka

Ochrana[editovat | editovat zdroj]

Novozámecký rybník je zařazen mezi významná středověká vodní díla a od roku 1933 je národní přírodní rezervace. Celé území včetně Bobřího potoka je součástí chráněných území ptačích oblastí, mokřadů Ramsarské úmluvy a mezi technické památky rybničního stavitelství byla zařazena jak Novozámecká, tak obdobná Mnichovská průrva na jednom z přítoků rybníka z Bobřího potoka. Jsou také v celostátní evidenci kulturních památek.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b RŮŽIČKA, Jiří. Českolipsko do kapsy. [s.l.]: KMa, s.r.o, 2007. ISBN 978-80-7309-488-1. Kapitola Novozámecká průrva, s. 107. 
  2. Mapa KČT 15, Máchův kraj, 4. vydání. Praha: Trasa s.r.o, 2008. ISBN 978-80-7324-168-1. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]