Nová vlna amerického heavy metalu
Nová vlna amerického heavy metalu | |
---|---|
Původ ve stylech | různé metalové a hardcorové podžánry |
Kulturní pozadí | polovina 90. let, USA |
Typické nástroje | zpěv, elektrická kytara, baskytara, bicí |
Všeobecná popularita | vysoká od r. 2000 dodnes |
Nová vlna amerického heavy metalu (v angličtině New Wave of American Heavy Metal nebo NWOAHM) je hnutí, které vzniklo v USA v první polovině 90. let 20. století[1][2][3] a největšího rozmachu dosáhlo v posledních letech 1. dekády 21. století. Některé kapely považované za součást hnutí vznikly už koncem 80. let, avšak vliv a popularitu si vydobyly až v následujícím desetiletí.[1][2][3] Pojem NWOAHM je odvozený od názvu hnutí Nová vlna britského heavy metalu z konce 70. let.[1][2][3]
I když se tento pojem používá v médiích stále častěji, nebyl dosud jasně definován.[3]Částečně to má na svědomí fakt, že se k hnutí připojují stále další kapely, které nejsou tak jasně žánrově vyhrazeny, aby se dalo hovořit o nové žánrové nálepce.[4] Dlouholetý metalový autor Garry Sharpe-Young přišel s charakteristikou, která pomohla klasifikovat NWOAHM jako "manželství riffování v evropském stylu a hrdelních vokálů".[5] Více kapelám NWOAHM se připisuje, že opět dovedly heavy metal do hlavního proudu populární hudby.[2][6]
Reference
[editovat | editovat zdroj]V tomto článku byly použity překlady textů z článků Nová vlna amerického heavy metalu na slovenské Wikipedii a New Wave of American Heavy metal na anglické Wikipedii.
- ↑ a b c 'New Wave Of American Heavy Metal' Book Documents Over 600 Bands [online]. Blabbermouth.net [cit. 2008-04-27]. Dostupné online. „Kniha obsahuje víc než 600 kapel, včetně: 3 Inches of Blood, A Life Once Lost, Alkaline Trio, All That Remains, As I Lay Dying, Atreyu, Avenged Sevenfold, Between the Buried and Me, Biohazard, Black Label Society, Bleeding Through, Bury the Dead, Byzantine, Cannae, Candiria, Cave In, Chimaira, Cky, Coalesce, Converge, Crisis, Damageplan, Darkest Hour, Devildriver, Diecast, Down, Drowning Pool, Eighteen Visions, Every Time I Die, From a Second Story Window, Glassjaw, God Forbid, Hatebreed, High on Fire, If Hope Dies, Ion Dissonance, Killswitch Engage, Kittie, Lamb of God, Machine Head, Martyr A.D., Mastodon, Misery Signals, Most Precious Blood, Neurosis, Norma Jean, Otep, Overcast, Pantera, Poison the Well, Premonitions of War, Pro-Pain, Rise Against, Remembering Never, Shadows Fall, Slipknot, Society 1, Still Remains, Strapping Young Lad, Stuck Mojo, Superjoint Ritual, Terror, The Acacia Strain, The Blamed, The Black Dahlia Murder, The Dillinger Escape Plan, The Red Chord, Throwdown, Trivium, Unearth, Winter Solstice, Zao a mnoho jiných.“
- ↑ a b c d James Edward. The Ghosts of Glam Metal Past [online]. Lamentations of the Flame Princess [cit. 2008-04-27]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-02-16.
- ↑ a b c d Sharpe-Young, Garry. New Wave of American Heavy Metal.
- ↑ SHARPE-YOUNG, Garry. Metal: A Definitive Guide [online]. New Plymouth: Jawbone, 2007. ISBN 1-906002-01-0.
- ↑ SHARPE-YOUNG, Garry. Metal: A Definitive Guide. New Plymouth: Jawbone, 2007. Dostupné online. ISBN 1-906002-01-0. S. 462.
- ↑ Adrien Begrand. BLOOD AND THUNDER: Regeneration [online]. Popmatters [cit. 2008-05-14]. Dostupné online.