Northrop Frye

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Northrop Frye Hall v areálu Victoria University
Northrop Frye.jpg

Northrop Frye, CC, FRSC, (Herman Northrop Frye; * 14. července 1912 v Sherbrooke, Québec; † 23. ledna 1991 v Torontu) byl kanadský literární kritik.

Frye vyrostl v Monctonu (Neubraunschweig). Studoval teologii na Victoria University, části University of Toronto, a byl vysvěcen na kněze United Church of Canada. Po vysvěcení studoval nějaký čas v Oxfordu, aby se poté na zbytek své profesní kariéry vrátil na Victoria University, s výjimkou let 1974–1975, kdy byl "Nortonským profesorem (viz en:Charles_Eliot_Norton_Lectures)" na Harvardově universitě.

Prvního mezinárodního uznání se dostalo jeho analýze veršů Williama Blakea (které byly dříve nahlíženy jako obskurní a nesrozumitelné), kterou publikoval již jako student. Frye ukázal, že jsou založeny na systému metafor z Bible a Miltonova Ztraceného ráje. Tato práce byla publikována roku 1947 pod názvem Fearful Symmetry. Analýze Bible se věnuje v práci Great code. Jeho vrcholným dílem byla kniha Anatomy of Criticism: Four Essays z roku 1957. V letech 19761983 šlo o třetí nejcitovanější publikaci v humanitních a sociálních vědách.[1]. Stručnější a přístupnější formou zpracoval své názory v závěru života v knize The double vision.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

  • Fearful Symmetry, 1947.
  • Anatomy of Criticism, 1957. Česky: Anatomie kritiky, Host 2003, přel. Sylva Ficová.
  • A Natural Perspective, 1965
  • The Great Code, 1982. Česky: Velký kód, Host 2000, přel. Sylva Ficová a Alena Přibáňová.
  • The Double Vision: Language and Meaning in Religion, 1991. Česky: Dvojí vidění: jazyk a význam v náboženství, Malvern 2014, přel. K. Černá.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://home.comcast.net/~antaylor1/fiftymostcited.html