Nordalbingie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Nordalbingie
Nordalbingien (de)
 Staří Sasové 8. stol.?11. stol.? Obodrité 
Brémská diecéze 
Verdenská diecéze 
Státní znak
znak
geografie
Mapa
Saské vévodství okolo r. 1000
neznámo
obyvatelstvo
národnostní složení:
Sasové (Holsaté, Sturmaři a Ditmaři)
státní útvar
Coat of arms of Lower Saxony.svg administrativní region Saského vévodství
Státní útvary a území
Předcházející:
Staří Sasové Staří Sasové
Nástupnické:
Obodrité Obodrité
Brémská diecéze Brémská diecéze
Verdenská diecéze Verdenská diecéze

Nordalbingie (něm: Nordalbingien) byl jedním ze čtyř administrativních regionů středověkého Saského vévodství. Tři další oblasti byly Engern, Ostfálsko a Vestfálsko.

Jméno regionu je odvozeno od Alba tj. latinského jména řeky Labe. Region se nalézal převážně na severní straně Labe a shoduje se zhruba s územím dnešního západního Holštýnska. Do 11. století to byla nejvýchodnější část Saského vévodství, sousedící s územím Polabských Slovanů. Nordalbingie se členila na čtyři oblasti nazývané podle saských kmenů, které je obývaly. Na severní straně od Labe to byly Holsatsko, Sturmarsko a Ditmarsko, na jižní straně od Labe pak Hadelnsko.

V 8. století Karel Veliký vedl boje s tehdy pohanskými kmeny Sasů. Na území celého Saska začala postupná christianizace. Roku 804 se Nordalbingie stala součástí Karlovi říše a ten ji dal do správy obodritskému knížeti Dražkovi, jeho spojenci v bojích se Sasy. Koncem 11. století se Nordalbindie dostala pod částečnou nadvládu obodritského knížete Kruta a Holsaté, Sturmaři a Ditmaři mu byli povinováni tributem[1].

Podle některých zdrojů, Karel Veliký zamýšlel zřídit nordalbingské biskupství[2], které by vedl kněz Heridag. Po Heridagově smrti však od toho úmyslu upustil a nordalbingský region se stal součástí diecéze brémské. Za vlády Ludvíka Pobožného pak byl součástí diecéze verdenské.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Libuše Hrabová, Stopy zapomenutého lidu, s.139
  2. Adam Brémský Činy biskupů hamburského kostela. Příprava vydání Libuše Hrabová. 1. vyd. Praha: Argo, 2009. 281 s. ISBN 978-80-257-0167-6. S. 57.