Noel McCalla

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Noel McCalla
Základní informace
Narození 4. listopadu 1956 (62 let)
Londýn
Původ Anglie Londýn, Anglie
Žánry rock
Povolání zpěvák
Aktivní roky 1971 - současnost
Příbuzná témata Sniff 'n' the Tears
Manfred Mann's Earth Band
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Noel McCalla (* 4. listopadu 1956, Londýn, Anglie) je britský rockový zpěvák. V letech 19912009 byl sóĺovým zpěvákem skupiny Manfred Mann's Earth Band.

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Narodil v Severním Londýně rodičům Sylvesterovi a Elizabeth McCallovým. Otec byl farářem v Evangelickém kostele a rodina měla osm dětí. Noel navštěvoval školku v Alexandra Park v Londýně, ale ve věku devíti let se rodina přestěhovala do Coventry, kde chodil na školy Hillfarm Junior School a Barkers Butts Secondary School.

Hudební kariéra[editovat | editovat zdroj]

V 15 letech, po dokončení základní školy, začal McCalla spolupracovat se skupinou Black and White Notes. Skupina vystupovala jako předskokan skupiny The Shadows. Pak se připojil ke skupině Moon, která podepsala smlouvu s Epic Records. Po rozpadu skupiny zůstal u Epic Records, kde vydal své sólové album. V roce 1972 McCalla opustil svou rodinu a odstěhoval se do Londýna.

Od roku 1977 byl sólovým zpěvákem skupiny Sniff 'n' the Tears. V té době pracoval jako hudebník na volné noze a v roce 1979 vydal sólové album "Night Time Emotion", jehož producentem byl Trevor Rabin. Zpíval na sólovém albu Mike Rutherforda Smallcreep's Day (1980) a albu skupiny Morrissey–Mullen This Must Be the Place (1985). V roce 1981 se rozhodl pro založení vlastní skupiny, kterou pojmenoval Contact. V roce 1993 se jméno skupiny změnilo na McCalla, vydala album “Push and Pull” a v roce 1995 album “Hot From The Smoke".

Manfred Mann[editovat | editovat zdroj]

Oo roku 1980 spolupracoval McCalla několikrát se skupinou Manfred Mann's Earth Band ve studiu a v roce 1990 se představil na albu Plains Music, začal se skupinou intenzivně koncertovat a vydal s ní další dvě studiová alba Soft Vengeance a 2006, a koncertní album Mann Alive. Byl nahrazen Peterem Coxem ze skupiny Go West.

Od poloviny roku 2006 spolupracoval s jazzovou skupinou Dave Lewise 1Up.

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

  • Night Time Emotion (1979)[1]
  • Push & Pull (1993)
  • Hot From The Smoke (1995)
  • Akustic (2004)

X-Factor[editovat | editovat zdroj]

V roce 2008 se jeho patnáctiletý syn Mali Michael-McCalla zúčastnil páté série britské soutěže X-Factor, ale nedostal se do finále soutěže.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Noel McCalla na anglické Wikipedii.

  1. [1]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]