Noc vlaků

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Noc vlaků (hebrejsky: ליל הרכבות, anglicky: The Night of the Trains) byla sabotážní operace proti britským železnicím v Britském mandátu Palestina z 1. listopadu 1945. Jednalo se o jednu z prvních operací provedenou Židovským hnutím odporu ještě před jeho oficiálním založením.[1] Během této operace jednotky Palmach sabotovaly síť železnic po celém mandátu a vyhodily rovněž do povětří britské strážní lodě v přístavu v Jaffě a Haifě a kombinovaný útok Lechi a Irgunu zničil železniční stanici v Lodu. Výsledkem byl celkový kolaps železniční dopravy v mandátu.[2]

Na padesát jednotek Palmach, jejichž součástí byli i ženisté a strážní, těžce poškodily 153 míst na železničním systému mandátu, hlavně pak na železničních uzlech a mostech.[2] Operace proběhla kolem 23. hodiny a byla maximálně koordinovaná, aby se předešlo britské reakci. Pouze na dvou místech byly během operace přestřelky a oba případy se obešly bez ztrát na lidských životech.

Zároveň potopily námořní jednotky Palmach tři britské strážní lodě; dvě v Haifě a jednu v Jaffě. Tyto lodě byly součástí námořní blokády proti židovskému přistěhovalectví. Operaci po poradě s Jicchakem Sadem provedli v Haifě Jochaj Ben Nun a v Jaffě Josef Harel. V obou případech se ženisté dopravili ke strážním lodím na člunech, potopili se pod britskou loď a na její trup upevnili výbušniny s časovačem.

Ve stejnou noc přepadla jednotka Irgunu vedená Ejtanem Livnim železniční stanici v Lodu.[2] Během výměny topičů vyhodili členové Irgunu do povětří tři lokomotivy a řadu budov. Během přepadení byli zabiti dva Britové a čtyři Arabové. Operace si vyžádala poměrně vysokou daň zejména proto, že jednotka Irgunu na místo určení dorazila později a Britové již mezi tím měli poplach. Jednotka Lechi se pokusila sabotovat ropnou rafinérii v Haifě, ale mise nebyla kvůli vadným výbušninám úspěšná.

Operace velmi pozvedla morálku v jišuvu, která byla snižována neustálými britskými omezeními vůči židovským přistěhovalcům a osadám. Operace rovněž přinesla spokojenost pro členy jišuvu, Palmach a Hagany, kteří mohli vidět, že jsou schopní současně operovat s velkým množstvím jednotek na mnoha místech. David Ben Gurion napsal vedení Hagany, že tato operace přinese své ovoce, i když nemusí být okamžité. Britští vládní představitelé akci odsoudili a v tisku byly zveřejněny detailní informace o sabotáži.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Night of the Trains na anglické Wikipedii.

  1. GILBERT, Martin. Izrael: Dějiny. Praha: BB Art, 2002. ISBN 80-7257-740-9. S. 143. 
  2. a b c SZÁNTÓ, Jakub. Agentka Tzipi Livniová. Reflex. Říjen 2008, roč. XIX., čís. 41, s. 82–85. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-03-28. ISSN 0862-6634.  Archivováno 28. 3. 2009 na Wayback Machine.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]