Noc generálů

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Noc generálů
Původní názevThe Night of the Generals
Země původuFrancieFrancie Francie
Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Jazykangličtina
Délka145 min
Žánryneo-noir
válečný film
filmové drama
PředlohaThe Night of the Generals
ScénářJoseph Kessel
Paul Dehn
RežieAnatole Litvak
Obsazení a filmový štáb
Hlavní rolePeter O'Toole
Omar Sharif
Tom Courtenay
Donald Pleasence
Joanna Pettet
… více na Wikidatech
ProdukceSam Spiegel
HudbaMaurice Jarre
KameraHenri Decaë
StřihAlan Osbiston
Výroba a distribuce
Premiéra1967
Produkční společnostHorizon Pictures
DistribuceColumbia Pictures
Netflix
Noc generálů na ČSFDIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Noc generálů (anglicky The Night of the Generals) je britsko-francouzský[1] válečný filmový thriller z roku 1967. Režíroval jej Anatole Litvak, scénář napsali Joseph Kessel a Paul Dehn, a to volně podle stejnojmenného románu německého spisovatele Hanse Hellmuta Kirsta. Děj se až na závěrečnou část odehrává za druhé světové války, a to ve Varšavě a Paříži.

Ve filmu hrají Peter O'Toole (generál Tanz), Omar Sharif (major Grau), Tom Courtenay (korporál Kurt Hartmann), Donald Pleasence (generál Kahlenberg), Joanna Pettetová (Ulrike von Seidlitz-Gabler), Philippe Noiret (inspektor Morand) a další.

Film se natáčel ve Varšavě, Paříži a jedna část také v Hamburku.[2] Produkovala jej společnost Horizon Pictures a distribuovala Columbia Pictures. Premiéra proběhla v Londýně 29. ledna 1967.

Hudbu k filmu složil Maurice Jarre.

Peter O'Toole za svůj výkon ve filmu obdržel filmovou cenu Donatellův David.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Major Grau, příslušník Abwehru řeší vraždu prostitutky a zároveň německé agentky v roce 1942 v okupované Varšavě. Dopátrá se, že vrahem je jeden ze tří německých generálů: generál von Seidlitz-Gabler, generál Kahlenberg či generál Tanz, jenže major Grau je brzy převelen do Paříže a případ zůstane uzavřený. Po dvou letech se všichni tři generálové setkají právě v Paříži. Generál Kahlenberg je ve skupině příslušníků Wehrmachtu, kteří se pokusili spáchat atentát na Adolfa Hitlera.

Generál Tanz požádá svého řidiče Kurta Hartmanna, aby mu obstaral prostitutku. Tu později zabije, ale z její vraždy chce usvědčit Hartmanna, ale také mu nabídne, aby dezertoval, což Hartmann přijme. Když se (nyní již plukovník) Grau dozví o této vraždě, znovu začne případ vyšetřovat a zjistí, že vrahem byl generál Tanz. Zkonfrontuje ho, ale protože Hitlerovi oddaný Tanz se dozví, že Adolf Hitler přežil, Graua zastřelí.

V roce 1965 začne případ vraždy z roku 1942 vyšetřovat inspektor Interpolu Morand, bývalý přítel Graua. Brzy objeví spojitost s vraždou v roce 1944 a začne hledat po pachateli. Poté, co najde Kurta Hartmanna se doví, že vrahem byl generál Tanz. Protože byl Tanz jako válečný vězeň po 20 letech propuštěn, setká se s ním. Ten se ihned poté zastřelí.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku The Night of the Generals na anglické Wikipedii.

  1. Noc generálů [online]. Česká televize [cit. 2020-08-09]. Dostupné online. 
  2. The Night of the Generals | Filming & Production [online]. IMDb [cit. 2020-08-09]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]