NoSQL

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

NoSQL je databázový koncept, ve kterém datové úložiště i zpracování dat používají jiné prostředky než tabulková schémata tradiční relační databáze. Motivací k tomuto přístupu mohou být jednoduchost designu, horizontální i vertikální škálovatelnost a jemnější kontrola dostupnosti. Databáze bez SQL jsou často vysoce optimalizovaná úložiště typu klíč-hodnota (ne vždy). Díky odlišné struktuře ukládání dat (např. stromová, grafová) oproti RDBMS, je i algoritmická složitost pro různé operace odlišná. Obecně se vhodnost aplikace daného typu databáze liší podle řešeného problému.

Segment NoSQL databází v současnosti významně roste a prospívá především v oblasti big data a real-time webu.[1] NoSQL systémům se také občas říká „nejen SQL“ pro zdůraznění faktu, že často umožňují dotazy v SQL (či podobném) jazyce. V kontextu CAP teorému NoSQL úložiště často potlačují konzistenci ku prospěchu dostupnosti a tolerance k narušení sítě.

Bariéry k rozsáhlejšímu nasazení těchto úložišť do praxe jsou např. nepřítomnost plnohodnotné podpory transakčního modelu ACID, použití (různých) nízkoúrovňových dotazovacích jazyků, nedostatečná standardizace rozhraní a vysoké realizované investice podniků do SQL v minulosti. [2]

Příklady NoSQL databází[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku NoSQL na anglické Wikipedii.

  1. RDBMS dominate the database market, but NoSQL systems are catching up [online]. DB-Engines.com, 21 Nov 2013 [cit. 2013-11-24]. Dostupné online. 
  2. K. Grolinger, W.A. Higashino, A. Tiwari, M.A.M. Capretz. Data management in cloud environments: NoSQL and NewSQL data stores [online]. JoCCASA, Springer, 2013 [cit. 2014-01-08]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]