Big data

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vizualizace dat vytvořená firmou IBM. Jde o data ukazující editační aktivity jednoho z robotů Wikipedie. Data Wikipedie jsou svým rozsahem, nestrukturovaností informací a variabilitou dat vhodným příkladem pro Big data.

Big data je pojem z výpočetní techniky. Přímý překlad tohoto pojmu z angličtiny do češtiny je veledata. V dostupných zdrojích je uváděno více definic. Například poradenská firma Gartner za big data označuje soubory dat, jejichž velikost je mimo schopnosti zachycovat, spravovat a zpracovávat data běžně používanými softwarovými prostředky v rozumném čase.[1] Často bývá v textech na dané téma používáno i v češtině přímo big data jako pojem označující technickou kategorii, tedy bez překladu.

Big data a datové sklady[editovat | editovat zdroj]

Velké objemy dat jsou nyní (2013) obvykle ukládány v datových skladech. Do datových skladů jsou ukládány z různých zdrojů a existujících informačních systémů pomocí ETL procedur. Většinou jde již o data ve strukturované podobě. Data jsou do datového skladu přenášena v předem daných cyklech a následně je nad nimi provedena analýza již připravenými algoritmy. Dalším běžným způsobem je provádění dalších analýz a výpočtů na vyžádání.[1] Obvykle se v datových skladech pracuje s daty o objemu terabytů.[1]

Na rozdíl od toho se v big datech hovoří o objemech dat v petabyte.[2] Petabyte je 1 000 000 000 000 000 byte, tedy 1015 byte. Jde tedy o objemy o tři řády větší. Problematikou zpracování velkých objemů dat zabývají například i VLDB a XLDB.

Kategorie Big data nelze zjednodušit na prosté zvětšení nároků na zpracování většího objemu dat. Jde i o jejich další charakteristiky. V literatuře je používán pojem 3V z počátečních písmen anglických slov volume, velocity a variety charakterizujících big data.[1] Některé zdroje přidávají i čtvrté V pro veracity.[3]

  • volume (objem) Objem dat narůstá exponenciálně.
  • velocity (rychlost) Objevují se úlohy vyžadující okamžité zpracování velkého objemu průběžně vznikajících dat. Vhodným příkladem může být zpracování dat produkovaných kamerou.
  • variety (různorodost, variabilnost) Kromě obvyklých strukturovaných dat jde o úlohy pro zpracování nestrukturovaných textů, ale i různých typů multimediálních dat.
  • veracity (věrohodnost) Nejistá věrohodnost dat v důsledku jejich nekonzistence, neúplnosti, nejasnosti a podobně. Vhodným příkladem mohou být údaje čerpané z komunikace na sociálních sítích.

Nástroje pro big data[editovat | editovat zdroj]

Známým nástrojem pro zpracování Big dat je Hadoop.[1] Nejde ale o nástroj řešící problematiku Big dat úplně. Jde jen o jeden z nástrojů pro Big data a navíc jde o open source software, což může být pro některé zákazníky problematické. Proto více IT firem, které dodávají nástroje a řešení pro Big data používá sice Hadoop, ale jen jako základ pro některý z jimi dodávaných nástrojů pro zpracování Big dat.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d e DOLÁK, Ondřej. Big data, Nové způsoby zpracování a analýzy velkých objemů dat [online]. 2011, [cit. 2013-01-03]. [1]. (anglicky) 
  2. LYNCH, Clifford. Big data: How do your data grow? [online]. 3.8.2008, [cit. 2013-01-03]. [2]. (anglicky) 
  3. CLAVERIE-BERGE, Isabelle. Solutions Big Data IBM [online]. 13.3.2012, [cit. 2013-01-03]. [3]. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]