Nils Gustaf Nordenskjöld

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Nils Gustaf Nordenskjöld
Narození 12. října 1792
Mäntsälä
Úmrtí 2. února 1866 (ve věku 73 let)
Helsinky
Povolání mineralog
Podpis Podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Nils Gustaf Nordenskjöld

Nils Gustaf Nordenskjöld (12. října 1792 Alikartano, Finsko21. února 1866 Helsinky) byl finský mineralog, otec polárního badatele, mineraloga a geologa Adolfa Erika Nordenskjölda.

V roce 1813 dokončil studia práv v Turku. Poté převážil jeho zájem o mineralogii, kterou studoval také ve Švédsku. Studium zakončil roku 1817 v Uppsale a byl jmenován důlním inspektorem ve Finsku. V letech 1820–1823 studoval mineralogii v Německu, Francii a Anglii.

Je považován za otce finské mineralogie. Jako první zkoumal meteorit a zjistil, že obsahuje stejné prvky, které se vyskytují na Zemi. Při zkoumání nerostů ve Finsku a Rusku objevil a popsal cca 20 nových minerálů, např. fenakit a alexandrit. Zajímal se také o dobu ledovou a zkoumal účinky vody a ledu na horniny. Organizoval geologický průzkum v jihozápadním Finsku, při kterém byla objevena nová ložiska minerálů. Jeho návrh na vydání geologické mapy Finska však nebyl realizován.

Byl členem mnoha vědeckých společností. V roce 1819 se stal členem korespondentem Ruské akademie věd, od roku 1853 také členem Královské švédská akademie věd.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • švédská, anglická a francouzská wikipedie