Nevyřešený případ

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nevyřešený případ
Původní názevWithout a Clue
Země původuSpojené královstvíSpojené království Spojené království
Jazykangličtina
Délka107 min.
Žánrkomedie / krimi
PředlohaSherlock Holmes
ScénářLarry Strawther
Gary Murphy
RežieThom Eberhardt
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleMichael Caine
Ben Kingsley
Jeffrey Jones
Lysette Anthony
Paul Freeman
Nigel Davenport
Peter Cook
Gregor Fisher
ProdukceMarc Stirdivant
Výroba a distribuce
Premiéra1988
Produkční společnostITC Entertainment
DistribuceITC
Orion Pictures
Nevyřešený případ na ČSFDIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nevyřešený případ či Není Sherlock jako Holmes (Without a Clue, 1988) je britská filmová parodie na příběhy o Sherlocku Holmesovi.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Děj filmu je založen na tom, že postavu Sherlocka Holmese si vymyslel doktor John Watson (Ben Kingsley). Ten o něm píše knihy a tak zatímco společnost a policisté ze Scotland Yardu se obracejí jako na Holmese na nastrčeného bývalého nepříliš úspěšného herce Reginalda Kincaida (Michael Caine), kriminální činy ve skutečnosti řeší právě Watson. Kincaid je zcela neschopný a navíc alkoholik a tak ho Watson jednoho dne vyhodí a v redakci časopisu The Strand Magazine, kde vycházejí Holmesovské příběhy, Watson hrozí skončením úspěšné série povídek (je Holmesem unaven podobně jako jeho skutečný tvůrce Arthur Conan Doyle). Zároveň ale dojde ke krádeži štočků pro tisk pětilibrových bankovek a zmizení jednoho z pracovníků tiskárny a britská vláda žádá Holmese o pomoc. Doktora Watsona nikdo nebere vážně a tak ten, pokud chce pomoci, musí Holmese zavolat zpátky.

Inspektor Lestrade (Jeffrey Jones) žárlí na Holmesovy úspěchy a nevynechá žádnou příležitost ke špehování Holmese a Watsona a k přivlastňování si jejich nápadů. Když Watson a "Holmes" objeví, že za celou sérií zločinů je plán profesora Moriartyho, Watson je kvůli nešikovnosti "Holmese" zabit. "Holmes" tak musí pokračovat v pátrání sám s paní Hudsonovou (Pat Keen) a s dcerou uneseného pracovníka tiskárny (Lysette Anthony), o které se ale později zjistí, že je nastrčenou špiónkou. "Holmes" náhodou objeví tajnou tiskárnu profesora Moriartyho a celý případ vyřeší spolu s doktorem Watsonem, který nezemřel, pouze využil toho, že je nezvěstný, a pátral na vlastní pěst (podobně jako Doylův Holmes v povídce Prázdný dům, 1903). Ač si oba hlavní protagonisté na začátku případu řekli, že tento je jejich poslední, na konci se smíří a plánují v podobném duchu pokračovat dál.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Michael Caine Sherlock Holmes (Reginald Kincaid)
Ben Kingsley Doktor John Watson
Jeffrey Jones Inspektor George Lestrade
Paul Freeman Profesor James Moriarty
Pat Keen Paní Hudsonová
Matthew Savage Wiggins
Tim Killick Sebastian Moran
Peter Cook Norman Greenhough
Nigel Davenport Lord Smithwick

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Without a Clue na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]