Nazju Falzon

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ignác Falzon
Narození1. července 1813
Valletta
Úmrtí1. července 1865 (ve věku 52 let)
Valletta
Povoláníadvokát
Nábož. vyznáníkatolická církev
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Ignác Falzon (18131865) je blahoslaveným katolické církve.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se na Maltě ve městě Valetta 1. července 1813. V příbuzenstvu měl několik osob věnujících se právům (otec byl soudce, matka pocházela z právnické rodiny) a zpočátku také práva studoval. Stále naléhavěji ale pociťoval volání k duchovnímu stavu.

Začal studovat bohosloví a celkem brzy přijal nižší svěcení. V 15 letech mu byla udělena tonzura, čímž byl přivtělen k duchovenstvu. Ve své velké pokoře (podobně jako sv. František z Assisi) odmítal přijmout kněžské svěcení.

Pořádal řadu přednášek, věnoval se konání milosrdných skutků a do katolické církve přivedl několik set původně protestantů. Nezdráhal se rovněž navazovat kontakty s námořníky, kteří v té době patřili více-méně ke spodině společnosti. Svému bratru, jenž byl kanovníkem vypomáhal v duchovní správě a rovněž fungoval jako katecheta (učitel náboženství). Známa je též jeho starost a péče o děti, vychovávané v Institutu Dobrého Pastýře. Tyto aktivity byly jistě velmi vyčerpávající. Ignác neměl příliš pevné zdraví a také zemřel ještě poměrně mlád – v 52 letech.

Pohřben je v kostele františkánů ve Valettě. Beatifikován byl Janem Pavlem II. dne 9. května 2001.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

[1] – životopis na http://catholica.cz