Naučná stezka Mnichovské hadce

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Naučná stezka Mnichovské hadce
Zastavení č. 1: Upolínová louka
Zastavení č. 1: Upolínová louka
Základní informace
Typnaučná stezka
Délka12 km
Lokalizace
Souřadnice
Map
Nejvyšší bod800 m
Nejnižší bod670 m
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Naučná stezka Mnichovské hadce je pojmenování naučné stezky ve Slavkovském lese, v centrální části CHKO Slavkovský les. Naučná stezka nabízí turistům prohlídku jedinečných přírodních krás Slavkovského lesa, seznamuje je s největším hadcovým komplexem v Čechách a zároveň s jednou z nejpozoruhodnějších lokalit chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. Je vedena v nejjižnějším cípu okresu SokolovKarlovarském kraji na hranici okresů Sokolov a Cheb, nedaleko obcí Prameny (okres Cheb), Nová Ves, Louka a Mnichov, v katastrálním území Nová Ves u Sokolova a Louka u Mariánských Lázní. Území mezi Prameny a Mnichovem je z přírodovědného hlediska jednou z nejzajímavějších oblastí v CHKO Slavkovský les. Naučná stezka, která byla vybudována základní organizací Českého svazu ochránců přírody Kladská, byla otevřena 28. září 2008. Projekt stezky z větší části financovala společnost RWE Transgas Net v rámci svého programu Blíž přírodě.[1][2]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Stezka s poměrně malým převýšením má délku 12 km a vede převážně po zpevněných lesních cestách a silnicích. Trasa stezky není koncipována jako klasická naučná stezka vedená pouze v terénu. I když se jedná o naučnou stezku určenou pro pěší turistiku, nenáročný terén s poměrně mírným převýšením (nejvýše položené je zastavení č. 2 – 800 m n. m., nejníže položené je zastavení č.  6 – 670 m n. m.) je tak vhodná i pro cyklisty (lesní pěšiny a cesty nebo minimálně frekventované silnice III. tříd).[3] Větší provoz je jen v úseku, který vede po silnici č. 210 Prameny – Mnichov. I zde však projede většinou jen pár aut za hodinu. Naučná stezka není v terénu nijak značená, její část vede po zelené turistické trase Prameny – Bečov n. Teplou.[3] Na každém informačním panelu stezky je však mapka s vyznačením umístění jednotlivých zastavení. Do blízkosti většiny zastavení je možné dostat se autem po silnici. Jednotlivé části stezky se dají projít nezávisle na sobě. Na její trase je 9 zastavení (u každého zastavení je informativní tabule).[1][4]

Zastavení[editovat | editovat zdroj]

 1. Úpolínová louka (NPP chrání druhově bohatou mokřadní louku s řadou chráněných rostlin. Vstup po cca 100 m dlouhém dřevěném chodníku s odpočívadlem na konci)
 2. Křížky (NPP Křížky chrání vzácná rostlinná a společenstva na hadcových skalkách).
 3. Dlouhá stoka (Kulturní a technická památka pro účely dobývání a zpracování cínové rudy v důlním revíru Horní Slavkov a Krásno). Jedinečný doklad o dovednostech našich předků.
 4. Hadec (Informace o tom, co je vlastně hadec; exkurze do geologického vývoje serpentinitu-hadce, který dal vzniknout unikátnímu, přírodně a geologicky významnému území)
 5. Brusírny hadce (Jak horninu připomínající hadí kůži využívali předkové, zejména kameníci. Historie zpracování a využití hadce k dekorativním účelům, historie zdejších brusíren hadce)
 6. Pluhův bor (NPR chrání ve Slavkovském lese nejrozsáhlejší přirozený hadcový bor s řadou drobných hadcových výchozů)
 7. Grünská kyselka (Seznamuje návštěvníky s historií stáčení kyselek v okolí Nové Vsi)
 8. Dominova skalka (Hadcový výchoz se zbytkem vřesovišť, přírodní památka pojmenovaná po českém botaniku Karlu Dominovi)
 9. Novoveská kyselka (zastávka u bývalé stáčírny minerálních vod)

Poblíž pramene Grünské kyselky se nacházel zajatecký tábor z druhé světové války se hřbitovem. Francouzští zajatci zde pracovali při stáčení minerální vody do lahví.[5]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. a b Naučná stezka Mnichovské hadce na stránkách Mariánských Lázní
 2. Tájek Přemysl, Průvodce naučnými stezkami CHKO Slavkovský les, Správa CHKO Slavkovský les, Mariánské Lázně 2009
 3. a b Turistická mapa mapy.cz
 4. Mnichovské hadce na stránkách krusnohorky.cz
 5. Grünská kyselka [online]. [cit. 2012-08-30]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]