Upolínová louka pod Křížky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxuNárodní přírodní památka
Upolínová louka pod Křížky
Datum vyhlášení 1. října 1990[1]
Kód ÚSOP 1261
Lokalita Prameny
Výška 785–813[1] m n. m.
Výměra 17,77 ha[1]
Seznam CHÚ v okrese Cheb
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Souřadnice
Upolínová louka pod Křížky
Upolínová louka pod Křížky
Národní přírodní památky v Česku

Upolínová louka pod Křížky je národní přírodní památka, byla vyhlášena v roce 1990 a nachází se u obce Prameny. Důvodem ochrany je mokřadní louka s bohatou květenou. Péčí o území je pověřena správa CHKO Slavkovský les.

Popis oblasti[editovat | editovat zdroj]

Lokalita se nachází u vnějšího okraje skalní plošiny, která se mírně svažuje od skalního výchozu vrchu U Tří křížů (817 m n. m) směrem k Dlouhé stoce. V těsné blízkosti je další národní přírodní památka Křížky.

Flóra a fauna[editovat | editovat zdroj]

Mezi některé vzácné a ohrožené druhy rostlin v oblasti patří zejména drobná vrba borůvkovitá (Salix myrtilloides) a upolín evropský (Trollius europaeus). Dále zde roste např. vachta trojlistá (Menyanthes trifoliata) a mochna bahenní (Comarum palustre), kosatec sibiřský (Iris sibirica), ostřice stinná (Carex umbrosa), drobná vrba rozmarýnolistá (Salix rosmarinifolia) nebo orchideje prstnatec Fuchsův (Dactylorhiza fuchsii) a prstnatec májový (Dactylorhiza majalis).[2][3]

V lokalitě hnízdí zde několik párů chřástala polního (Crex crex). Z plazů se lze setkat se zmijí obecnou (Vipera berus), obojživelníky zastupuje skokan krátkonohý (Pelophylax lessonae) a skokan hnědý (Rana temporaria).[2]

V literatuře se zde uváděl i výskyt vzácného tetřívka obecného (Tetrao tetrix), ten však již ze Slavkovského lesa téměř vymizel a na lokalitě nebyl nově potvrzen.[4]

Z motýlů byl pozorován žluťásek borůvkový (Colias palaeno).[5]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c NPP Upolínová louka pod Křížky [online]. AOPK ČR [cit. 2010-12-05]. Dostupné online. (česky) 
  2. a b ZAHRADNICKÝ, Jiří; MACKOVČIN, Peter a kol. Chráněná území ČR sv. XI – Plzeňsko a Karlovarsko. 1. vyd. Praha: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, 2004. ISBN 80-86064-68-9. S. 538. 
  3. MELICHAR, Vladimír; KRÁSA, Petr; TÁJEK, Přemysl. Zvláště chráněné rostliny Karlovarského kraje. Karlovy Vary: Karlovarský kraj a AOPK ČR, 2012. ISBN 978-80-260-2252-7. 
  4. ŘEPA, Pavel. Jak zmizel ve Slavkovském lese tetřívek obecný. Časopis Arnika. 2014, čís. special, s. 32-34. 
  5. Národní přírodní památka Upolínová louka pod Křížky [online]. Cittadella.cz [cit. 2010-12-05]. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]