Upolínová louka pod Křížky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu
Národní přírodní památka
Upolínová louka pod Křížky
IUCN kategorie IV (Oblast výskytu druhu)
Upolinova louka vyhlidka.jpg
Základní informace
Vyhlášení 1. října 1990[1]
Nadm. výška 785–813[1] m n. m.
Rozloha 17,77 ha[1]
Poloha
Stát ČeskoČesko Česko
Okres Cheb
Umístění Prameny
Souřadnice
Upolínová louka pod Křížky
Upolínová louka pod Křížky
Další informace
Kód 1261
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Národní přírodní památky v Česku

Upolínová louka pod Křížky je národní přírodní památka, byla vyhlášena v roce 1990 a nachází se u obce Prameny. Důvodem ochrany je mokřadní louka s bohatou květenou. Péčí o území je pověřena správa CHKO Slavkovský les.

Popis oblasti[editovat | editovat zdroj]

Lokalita se nachází u vnějšího okraje skalní plošiny, která se mírně svažuje od skalního výchozu vrchu U Tří křížů (817 m n. m) směrem k Dlouhé stoce. V těsné blízkosti je další národní přírodní památka Křížky.

Flóra a fauna[editovat | editovat zdroj]

Mezi některé vzácné a ohrožené druhy rostlin v oblasti patří zejména drobná vrba borůvkovitá (Salix myrtilloides) a upolín evropský (Trollius europaeus). Dále zde roste např. vachta trojlistá (Menyanthes trifoliata) a mochna bahenní (Comarum palustre), kosatec sibiřský (Iris sibirica), ostřice stinná (Carex umbrosa), drobná vrba rozmarýnolistá (Salix rosmarinifolia) nebo orchideje prstnatec Fuchsův (Dactylorhiza fuchsii) a prstnatec májový (Dactylorhiza majalis).[2][3]

V lokalitě hnízdí zde několik párů chřástala polního (Crex crex). Z plazů se lze setkat se zmijí obecnou (Vipera berus), obojživelníky zastupuje skokan krátkonohý (Pelophylax lessonae) a skokan hnědý (Rana temporaria).[2]

V literatuře se zde uváděl i výskyt vzácného tetřívka obecného (Tetrao tetrix), ten však již ze Slavkovského lesa téměř vymizel a na lokalitě nebyl nově potvrzen.[4]

Z motýlů byl pozorován žluťásek borůvkový (Colias palaeno).[5]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c NPP Upolínová louka pod Křížky [online]. AOPK ČR [cit. 2010-12-05]. Dostupné online. (česky) 
  2. a b ZAHRADNICKÝ, Jiří; MACKOVČIN, Peter a kol. Chráněná území ČR sv. XI – Plzeňsko a Karlovarsko. 1. vyd. Praha: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, 2004. ISBN 80-86064-68-9. S. 538. 
  3. MELICHAR, Vladimír; KRÁSA, Petr; TÁJEK, Přemysl. Zvláště chráněné rostliny Karlovarského kraje. Karlovy Vary: Karlovarský kraj a AOPK ČR, 2012. ISBN 978-80-260-2252-7. 
  4. ŘEPA, Pavel. Jak zmizel ve Slavkovském lese tetřívek obecný. Časopis Arnika. 2014, čís. special, s. 32-34. 
  5. Národní přírodní památka Upolínová louka pod Křížky [online]. Cittadella.cz [cit. 2010-12-05]. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]