NaK

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
NaK
SloženíNa 23 %, K 77 %
Fyzikální vlastnosti
Rezistivita40,7 μΩ·cm−1
Bod tání−12,6 °C
Měrná tepelná kapacita982 J⋅kg−1⋅K−1
Tepelná vodivost0,232 W·cm−1 při 100 °C

NaK nebo také slitina sodík-draslík, je slitina sodíku a draslíku, která je za laboratorní teploty kapalná. NaK reaguje velmi prudce s vodou a na vzduchu je samozápalný, takže je nutné s ním manipulovat v inertní atmosféře nebo pod ochranou vrstvou hexanu nebo jiného uhlovodíku.

Fyzikální vlastnosti[editovat | editovat zdroj]

NaK obsahující od 40 do 90 % draslíku, je za laboratorní teploty kapalný. Eutektikum směsi je při obsahu 77 % draslíku, a je kapalné v rozmezí teplot −12,6 až 785 °C.

Při skladování na vzduchu se pokrývá vrstvou žlutého superoxidu draselného, který je samozápalný a reaguje explozivně s organickými látkami.

NaK má vysokou hodnotu povrchového napětí, to způsobuje, že při rozlití většího množství slitiny vznikají velmi reaktivní a pohyblivé kuličky. Měrná tepelná kapacita je 982 J⋅kg−1⋅K−1, což je asi čtvrtinová hodnota tepelné kapacity vody, ale pro přenos tepla je výhodnější NaK, díky vysoké tepelné vodivosti.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Chladicí medium[editovat | editovat zdroj]

NaK se používá jako chladicí médium v experimentálních rychlých reaktorech. U nich je, na rozdíl od komerčně využívaných typů, nutné často reaktor odstavit. Při použití běžných chladiv, jako je sodík nebo olovo, je nutné po odstavení chladicí systém temperovat, aby chladicí médium zůstalo kapalné.

Využívá se i pro chlazení zařízení pracujících ve vesmíru, zde je velkou výhodou široký rozsah teplot, při kterých je slitina kapalná a velmi nízká tenze par.[2]

Sušidlo[editovat | editovat zdroj]

NaK se také využívá pro sušení organických rozpouštědel před destilací.

Příprava a výroba[editovat | editovat zdroj]

Průmyslově se NaK vyrábí reakční destilací.[3] Jde o kontinuální proces, při kterém se vychází z chloridu draselného a sodíku. V reakční zóně reaguje roztavený chlorid draselný se stoupajícími parami sodíku. Vzniká chlorid sodný a rovnovážná směs par sodíku a draslíku. Ve frakční koloně nad reakční zónou se díky nižší teplotě tání draslíku zvyšuje jeho koncentrace ve směsi až na požadovanou úroveń (případně i čistý draslík). Roztavený chlorid sodný je vypouštěn ze spodní části kolony.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku NaK na anglické Wikipedii.

  1. G.L.C.M. van Rossen, H. van Bleiswijk: Über das Zustandsdiagramm der Kalium-Natriumlegierungen, Z. Anorg. Chem., 1912, 74, S. 152–156.
  2. Old Nuclear-Powered Soviet Satellite Acts Up
  3. JACKSON, C. B.; WERNER, R. C. The Manufacture of Potassium and NaK. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. DOI 10.1021/ba-1957-0019.ch018. S. 169–173. (EN)