Národní park Blue and John Crow Mountains

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Blue and John Crow Mountains National park
IUCN kategorie II (Národní park)
Blue Mountains
Blue Mountains
Umístění Jamajka Jamajka
Souřadnice
Rozloha 486 km²
Založeno 1993
Správa Jamaica National Heritage Trust
Světové dědictví UNESCO
Rok zařazení 2015
Kritérium iii, vi, x
Odkaz 1356

Národní park Blue and John Crow Mountains (zkratka „BJCMNP“) je největším národním parkem na ostrově Jamajka. Rozloha parku je 486 km²,[1] což představuje 4,4% rozlohy ostrova. Vznikl v roce 1993 a od roku 2015 figuruje jeho jádrová část na seznamu světového dědictví UNESCO. Park se nachází na východě ostrova a zasahuje do 3 horských masivů Port Royal Mountains, Blue Mountains, John Crow Mountains, nejrozšířenějším ekosystémem je mlžný deštný les. Na území parku se nachází nejvyšší hora ostrova - Blue Mountain Peak (2 256 m n. m.). Velké rozdíly v geologii, nadmořské výšce i klimatu na území parku jsou jedny z důvodů vysoké rozmanitosti zdejší flóry a fauny, v mnoha případech endemické.

Ze zdejší endemické flóry a fauny lze jmenovat rostliny Podocarpus urbanii, Eugenia kellyana, Psychotria danceri a Hernandia catalpifolia; žáby Eleutherodactylus orcutti, Eleutherodactylus alticola; hlodavce Geocapromys brownii (hutia prasečí); ptáky Nesopsar nigerrimus (vlhovec jamajský), Amazona collaria (amazoňan jamajský), Amazona agilis (amazoňan černozobý); motýla Papilio homerus (otakárek jamajský), hada Chilabothrus subflavus (hroznýšovec jamajský) atd.[1][2]

Maroonové[editovat | editovat zdroj]

V minulosti sloužily hory národní parku jako útočiště původního indiánského obyvatelstva (Taínů) před španělskými otrokáři a kolonizátory. Později do hor utíkali i uprchlí afričtí otroci. Tito jamajští utečenci se nazývali Maroonové; následně se tento termín začal používat pro všechny lidi, kteří odolávali tlaku evropských otrokářů, i v jiných koutech světa. V náročném horském terénu vedli Maroonové guerillovou válku proti Britům. Maroonská hudba, tance a tradice jsou UNESCEM uznány jako mistrovské díla ústního a nehmotného dědictví lidstva.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Natural Heritage [online]. The Blue and John Crow Mountains National Park) [cit. 2015-07-28]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. CONVENTION CONCERNING THE PROTECTION OF THE WORLD CULTURAL AND NATURAL HERITAGE WORLD HERITAGE COMMITTEE, Thirty-ninth session, Bonn, Germany, 28 June -8 July 2015 [online]. UNESCO [cit. 2015-07-28]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Maroon heritage of Moore Town [online]. UNESCO [cit. 2015-08-09]. Dostupné online. (anglicky)